Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskog sabora jednoglasno je odlučio predložiti Saboru da pošalje na ocjenu ustavnosti pitanje o zahtjevu za raspisivanjem državnog referenduma protiv ćirilice. Ovoj odluci prethodila je gotovo dvosatna rasprava u kojoj se pokazalo da se baš svi slažu da je potrebno od Ustavnog suda tražiti ocjenu ustavnosti ovoga pitanja, no HDZ-ovci se nisu složili s obrazloženjem prijedloga u kojem je predsjednik Odbora Peđa Grbin na čak deset stranica objašnjavao zašto se smatra da postavljeno referendumsko pitanje nije u skladu s Ustavom, ustavnim Zakonom o pravima nacionalnih manjina, međunarodnim konvencijama te pretpristupnim ugovorom.
– Uvjereni smo da je takvo pitanje nedopušteno i kao predlagatelji ove odluke Saboru vjerujemo da je pitanje neustavno. Sabor je dužan, ako tako ocijeni, poslati zahtjev na ocjenu ustavnosti. Osnovno je pravo manjina prema Ustavu da im se jamče sloboda i njihova prava. Na to se Hrvatska obvezala i pristupnim ugovorom kad je ulazila u EU – objasnio je Grbin. HDZ-ov Davorin Mlakar rekao je da se njegova stranka zalaže za to da se pitanje pošalje na ocjenu ustavnosti, no izrazio je uvjerenje da je Odbor za Ustav obrazloženjem takve odluke prekoračio svoje ovlasti.
– Kad se već pozivate na međunarodno preuzete obveze i pretpristupne ugovore, zanimljivo je da ste to kod "lex Perković" zaboravili navesti. Neprihvatljivo je obrazloženje da Odbor smatra da takvo pitanje nije ustavno i zato smatram da zaključak ne smije imati takve kvalifikacije – rekao je Mlakar. Grbin mu je odgovorio da je Sabor dužan obrazložiti svaku svoju odluku i iznijeti razloge za njihovo donošenje. S Mlakarom se složio i njegov stranački kolega Vladimir Šeks koji je također ustvrdio da Odbor ne treba u obrazloženju prejudicirati odluku Ustavnog suda.
– Jedino je Ustavni sud mjerodavan ocjenjivati sadržaj pitanja – kazao je Šeks, a reagirala je SDP-ova Ingrid Antičević Marinović.
– Hrvatski sabor, a ni Odbor, nije poštar i ima pravo reći što misli o svakom pitanju – ustvrdila je Antičević Marinović.
– Što se tiče poštanskih propisa, tu nisam baš kompetentan. Vjerojatno ste vi tu osobito kompetentni, ali pročitajte što piše u članku 95. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu. Piše da će Ustavni sud na zahtjev Sabora ocijeniti ustavnost, ali to ne znači da smo poštari – odgovorio joj je Šeks.
SDSS-ov Milorad Pupovac nada se da će konačno s ovim zaključkom Odbora cijela priča s referendumom o ćirilici biti privedena kraju.
– Ali samo se nadam, nisam siguran da će tako biti s obzirom na atmosferu i jasan stav nekih stranaka koje ovu inicijativu koriste u borbi za vlast. Nadam se da će Ustavni sud odlučiti što brže da bi se primirile strasti i politička aktivnost onih koji svoja politička uvjerenja i ambicije stavljaju iznad Ustava, zakona i međunarodnih obveza – kazao je Pupovac te dodao kako bi bilo dobro da prijedlog odluke prati i opširno obrazloženje kako bi one koji su potpisali sve te dokumente podsjetili protiv čega su sve osim protiv ćirilice. Grbin je dodao da ovo nije referendum samo protiv ćirilice već protiv svih manjinskih pitanja, no Pupovac je uzvratio da on smatra da je referendum upravo protiv ćirilice. S njime se složio i Dragan Zelić iz GONG-a koji je primijetio, kada se ogoli cijela priča i politički kontekst, da se vidi kako je inicijativa usmjerena upravo protiv jedne manjine. Dodao je da se ovo ne bi događalo kada bismo u Hrvatskoj imali građanski odgoj te jasno uređeno referendumsko zakonodavstvo.
SDP-ov Marin Jurjević kazao je da je ono što je nama čudnovato u drugim je zemljama normalno, pa tako u Meksiku čak 62 jezika imaju jednaki status.
– Ako napravimo bilo što drugo, to bi bio politički kukavičluk, moralna degradacija i bježanje od odgovornosti. Ovo nije samo ustavnopravno pitanje nego prvorazredno političko pitanje. Oni koji su pokrenuli ovaj referendum i svi koji su ih podržali iznijeli su jasan stav o poštovanju Ustava, ustavnog zakona, pristupnog ugovora, poštovanju manjinskih prava, kulturološkim postignućima... Oni imaju pravo na takav stav, jer u demokratskim zemljama ljudi imaju pravo na necivilizacijske stavove, ali obveza Sabora jest da im to kaže – rekao je Stazić te dodao da su inicijatori referenduma zapravo protiv kršćanskih vrijednosti jer su protiv ćirilice.
– Ćirilica je djelo svetoga Klementa Ohridskog kojeg slavi Crkva, učenika svetog Ćirila i Metoda. Trebamo li osnovati stožer za obranu kršćanskih vrijednosti od ovih koji pokreću ovakve inicijative jer ne znaju što rade? – zapitao se Stazić.
Pupovac je poručio da se ćirilica upotrebljava u borbi za vlast i da neke političke opcije imaju umirovljene poluvojne formacije, što je prijetnja za demokraciju i sigurnost.
– Jadna je Hrvatska u kojoj je ćirilica glavni problem, jadna je politika u kojoj je ćirilica jedini mobilizacijski faktor uz svu nezaposlenost i probleme koje imamo – zaključio je Pupovac koji je zamjerio što se toliko dugo raspravlja o izjavama različitih pojedinaca umjesto da "konstatiraju kako je nedopustivo da oni minoran problem pitanja ćirilice u Vukovaru pretvaraju u hrvatski problem".
>> Peđa Grbin: Referendumsko pitanje poslat ću na ocjenu ustavnosti
Pipl mast tras as , izjavila Anticevic na cirilici .