Gradonačelnik Karlovca:

Interes Grada u Nazorovoj je novi trg i podzemna garaža

Foto: Kristina Štedul Fabac/PIXSELL
Interes Grada u Nazorovoj je novi trg i podzemna garaža
18.12.2014.
u 12:13
U slučaju lažnih diploma zbog pritiska javnosti Grad je pokrenuo jedan postupak, ali najvjerojatnije će izgubiti sud jer je teško dokazati materijalnu štetu bivšeg djelatnika
Pogledaj originalni članak

Karlovačko dopisništvo Večernjaka nastavlja s rubrikom Dežurni telefon. Na niz ‘škakljivih’ pitanja čitatelja, ovog je puta vrlo strpljivo odgovarao gradonačelnik Karlovca Damir Jelić.

O bazenu se ne razmišlja

1. Mještani Ulice Danijela Grčića na Borlinu imaju velikih problema s oborinskim vodama. Loše je procijenjena visina terena, pa voda iz kanala sada dolazi nama. Kada će se to riješiti, kao i asfaltiranje dijela ceste?

Problem će biti riješen realizacijom projekta gradnje sustava od šume kroz Tićarnicu, potok Tićarnik i ispod D6 da bi se kanalom voda odvela do Kupe. Kada se to napravi veliki dio problema na Borlinu bit će riješen.

Riječ je o projektu od oko 600.000 kuna i trenutačno se radi projektna dokumentacija. Da bismo to završili trebamo raditi svi zajedno, Hrvatske ceste, Hrvatske vode i Grad.

2. Kada će biti izgrađen bazen u Karlovcu, može li se nešto napraviti na Vunskom polju?

Bazenom se u Gradu uopće ne bavimo jer pokušavamo riješiti problem poplava. Imali smo pet projekata, tri u vrijeme bivše Jugoslavije i dva u Hrvatskoj, a zadnja je građevinska dozvola istekla mjesec dana prije početka najveće krize.

Ulaganje u Vunsko polje je prizemnog karaktera jer je Ministarstvo kulture zaštitilo taj prostor, a sva uređenja na tom prostoru stotinu su puta manja od bazena. Inače, jedan manji bazen napravljen je u MV Trendu, a neke planove ima i Županija.

3. Godinama ukazujem na problem proširenja ceste prema Sv. Marku na Stativama obzirom da ne može proći kamion za odvoz otpada. Kada će se to riješiti?

Sada nećemo ići u tu investiciju, nemamo novca, a i Mjesni odbor to nije naveo kao prioritet.

4. Otkrivanjem zavidnog broja krivotvorenih diploma djelatnika gradskih tvrtki evidentna je pljačka Grada Karlovca, a time i građana budući su godinama primali plaću iz proračuna, a da za svoja radna mjesta i plaću nisu imali odgovarajuću stručnu spremu.

Zašto Vi kao čelni čovjek Grada, a time i gradskih tvrtki ne poduzimate ništa da se ta protupravno prikupljena imovinska korist ne vrati u gradsku blagajnu? (Marijan Fudurić)

Koji je grad u Hrvatskoj proveo sveobuhvatnu provjeru diploma u gradskoj upravi i tvrtkama, kao mi, a sada ni to nije dobro. Konzultirali smo se s pet odvjetnika i svi su nam rekli da ćemo izgubiti.

Zbog silnih pritisaka, pokrenuli smo jedan proces za bivšeg zaposlenika gradske uprave, a direktorima gradskih tvrtki preporučili da procjene isplati li im se ići u to. Već sada znamo da ćemo najvjerojatnije taj spor izgubiti.

I tko će onda biti kriv za izgubljeni novac za parničenje, opet ja. Jedno je sudska praksa, a drugo materijalna odgovornost. U tim slučajevima treba dokazati materijalnu štetu, a nje zapravo nema.

5. U Nazorovoj ulici kod ulaza u pothodnik prema novoj tržnici srušena je stambena zgrada, stanari su dobili adekvatne stanove, a po pisanju medija tu se trebalo graditi kino, podzemne garaže i drugo. Na gradilištu već dulje vrijeme nema nikakvih aktivnosti, gdje je zapelo? (Boris Plemić)

Gradske službe i investitor pregovaraju kako razvijati taj projekt. U tijeku je priprema i provedba urbanističkog natječaja. Interes Grada je urediti prostor, novi gradski trg i podzemnu garažu obzirom da je projektom u Konzumu riješeno pitanje kina.

Samo provedba urbanističkog natječaja može trajati šest mjeseci, a tu je onda priprema projektne dokumentacije, ishođenje lokacijske i građevinske dozvole... Stoga bi u najboljim okolnostima gradnja mogla početi u proljeće 2016. godine.

6. Kada će početi rekonstrukcija dijela Ulice dr. Milana Nemičić, na potezu od Opće bolnice Karlovac do raskrižja s Hebrangovom ulicom, gdje bi trebalo riješiti instalacije i kanalizaciju, vodoopskrbu i javnu rasvjetu. Koliko znam, izdana je lokacijska i građevinska dozvola. (Marina Toplak Car)

Slijedi faza otkupa zemljišta, a problem je što je veliki dio u privatnom vlasništvu.

7. Desetljećima postoji problem slijevanja oborinskih voda u pothodnik. Opasan je i kao takav trebao bi biti zatvoren. Kada će to biti riješeno?

Niti jedan pothodnik u Hrvatskoj nije riješen. S Hrvatskim cestama radi se projekt da se ‘podigne’ asfalt i sanira problem da više ne dolazi do ‘curenja’ vode. U dogledno vrijeme to možemo riješiti ako udružimo sredstva.

Potom bismo išli i na unutarnje uređenje što će biti malo kompliciranije jer je Grad vlasnik 42 prostora, a ostalo su privatnici. Grad ne smije ulagati u tuđu imovinu.8.

Kako riješiti problem igralište na Drežniku, odnosno materijalku koja je puna fekalnih voda. Čini nam se da je problem nastao kada je Vodovod i kanalizacija izgradila kolektor.

Problem će biti riješen u kontekstu potpune rekonstrukcije dijela kanalizacijskog sustava Drežnika gdje je za zadnjih poplava došlo do urušavanja sustava odvodnje. Time će biti riješen problem vraćanja fekalnih voda u materijalku.

U obzir treba uzeti da smo ove godine imali i enormne količine kiše, tako je Kupa u dvadeset sati narasla šest metara što dosad nije bilo zabilježeno.

Činjenica je, također da su na tom području neriješeni imovinsko-pravni odnosi. Igralište je tamo zahvaljujući Hrvatskim željeznicama čije je zemljište. Promišljamo o mogućoj novoj lokaciji za igralište.

9. Može li se zabraniti da psi dolaze u šanac pored ulice Matice hrvatske jer se tamo igraju djeca iz vrtića Gaza?

Obići ćemo teren i svakako postaviti zabranu dovođenja pasa, ukoliko se tu igraju djeca. Naime, u gradu mora postojati prostor za dovođenje pasa, ali i mjesta gdje to ne možemo dozvoliti.

Platni razredi za vrtić

10. Hoće li poskupiti cijena smještaja u vrtić?

Cijena će biti korigirana uvođenjem platnih razreda što znači da će nekima vrtić biti jeftiniji, a nekome skuplji. Trenutačno se radi analiza. Problem u Karlovcu je što do prije nekoliko godina tri, četiri desetljeća nitko nije ulagao u vrtiće.

Sada moramo riješiti stare građevine, zbog broja djece zakonski smo vrtiće morali podijeliti u dvije ustanove, a gradimo i nove. Napravljen je Turanj, radi se švarča, a iduće godine na redu je Gaza. Ukoliko želimo bolji standard, stručne suradnike i da niti jedno dijete ne bude na listi čekanja, onda moramo povećati cijenu.

Inače, ekonomska cijena vrtića iznosi 2200 do 2300 kuna - rekao je Damir Jelić.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.