pod povećalom

Invalide rada provjeravat će svake tri godine

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Invalide rada provjeravat će svake tri godine
21.02.2014.
u 14:47
Rješenje o invalidnosti može se ukinuti a da se ne mora ići na sud
Pogledaj originalni članak

Među umirovljenicima rada u Hrvatskoj svaki četvrti je u invalidskoj mirovini, po čemu smo prvaci u Europskoj uniji. Da bi stala na kraj neopravdanim odlaženjima u invalidsku mirovinu, Vlada je izmijenila zakon i donijela Uredbu o medicinskom vještačenju u mirovinskom osiguranju po kojoj će se o invalidnini vještačiti svake tri godine.

Očistiti sustav

Time pod povećalo dolazi 231.498 umirovljenika, a preispituje se opravdanost mirovina na koje država troši 5,5 milijardi kuna godišnje. Inače, prosječna mirovine ove skupine umirovljenika je 1989 kuna, a samo ih 8719 ima mirovine veće od 4000 kuna mjesečno. Uredbom se definirao način na koji će se provoditi revizija koju je resorni ministar Mirando Mrsić omogućio izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju. Tim se propisima pokušava sustav “očistiti” od onih koji tamo ne pripadaju te onemogućiti da se invalidske mirovine dobivaju na nezakonit način. Centar za medicinsko vještačenje tijelo je koje će provoditi reviziju, a na rješenje Centra umirovljenik se može žaliti višem vještaku, koji mu mora, prema odredbama Uredbe, odgovoriti u roku 10 dana. Ipak, oduzimanje prava na mirovinu moglo bi završiti sudskim tužbama, kaže dio stručnjaka, koji se pozivaju na institut ‘stečenog prava’. Međutim, u Ministarstvu tvrde da je zakonskim izmjenama onemogućeno sudovanje jer je definirano da se rješenje može ukinuti ako se pronađu činjenice koje ga pobijaju.

10 posto ‘lažnjaka’

Iskustva stranih mirovinskih društava pokazuju da se u sustav provuče oko 10 posto lažnih dijagnoza pa bi to značilo da država svake godine isplaćuje 550 milijuna kuna za lažne mirovine. Međutim, Hrvatska je rekorder Europe u broju invalidskih mirovina na 100.000 stanovnika, a svjedočila je i brojnim aferama vezanima za invalidske mirovine, poput afere Rubala, u kojoj je dokazano da su se mirovine dobivale podmićivanjem liječnika vještaka pa bi udio lažnih mirovina mogao biti i veći. Inače, Hrvatska na 100.000 stanovnika ima oko 12.000 invalida u mirovini, dok ih je u Italiji četiri puta manje – oko 3000. Zemlje poput Češke i Slovačke imaju dva puta manje invalida u mirovini od Hrvatske.

>> Oporezivat će se igre na sreću, nekretnine, štedjet će se na zdravstvu...

'NISMO DOVOLJNO ULAGALI GODINAMA'

Trumpove izjave zabrinule su ovu europsku državu, odmah su počeli ulagati u obranu: 'Nismo na prodaju'

Na Trumpove zahtjeve za vlasništvom i kontrolom Grenlanda je Grenlandski premijer Mute Egede rekao kako "nisu na prodaju", a dodao je kako bi Grenlanđani i dalje trebali biti otvoreni za suradnju i trgovinu, posebice sa svojim susjedima. Analitičari ističu kako je o ovom planu Danska raspravljala već duže vrijeme te kako to nije direktan odgovor na Trumpove komentare.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

Avatar ANALFABETAFOB
ANALFABETAFOB
15:53 21.02.2014.

osim mene i kojeg nadobudnog....mesiju niti peseki ne bi više htjeli pošorat...kak je elitno-nobelovski genije

2X
2Xgeneral
15:39 21.02.2014.

Točno treba napraviti reda ali isto tako i komisija i tijela mirovinskog neka zahtjevaju dokumentaciju poslodavaca - službenim putem jer radnicima ne daju - o uvjetima rada i da li imaju procjenu invalidnosti pojedinih radnih mjesta!!! Da se pođtuje zakon o radu i zakon o zaštiti na radu i radu u teškim uvjetima i opasnim tvarima bilo bi MANJE PROBLEMA u sustavu!! SUSTAV ne funkcionira što dokazuje da je doktorica izbacila pacijenta na komisiji kada je tražio da samo obavlja svoj zakonski određeni posao koji ima potporu u zakonu i pravilnicima!! Isto tako Institut za vještačenje medicine rada ne ŽELI radirti svoj posao jer im poslodavci doniraju opremu te ne žele ići protiv njih!!

BN
beti ne
15:35 21.02.2014.

Kroz to vase povecalo opet ce gledati slijepci ( zali boze povecala)