Oko 40 imigranata poginulo je danas u Sredozemnom moru. Malteški brod nosač kontejnera "Zeran" stigao je u Cataniju sa 194 spašenih imigranata, koji su ispričali što se dogodilo njihovu plovilu. Od dva gumenjaka, jedan se ispumpao pa se utopilo oko 40 izbjeglica, a ostale je spasio brod „Zeran".
Sve talijanske provincije, osim onih na Siciliji, koja je već prepuna imigranata, trebaju hitno osigurati smještaj za 9000 osoba, koliko ih je proteklih dana talijanska obalna straža spasila u Sredozemnom moru. Okružno pismo s tim sadržajem uputilo je jučer Ministarstvo unutarnjih poslova svim prefekturama.
Ministar unutarnjih poslova Angelino Alfano kazao je kako „Italija plaća račun libijske situacije i da su došli do zida". Nakon lijepih riječi izrečenih na hitnom sastanku na vrhu članica EU, koji je sazvao talijanski premijer Matteo Renzi nakon pogibije gotovo 900 imigranata u Sredozemnom moru, sve ide, kako se čini, po starome.
Smještaj i u vojarnama
Talijanska obalna straža spašava izbjeglice na plovilima u Sredozemnom moru i prebacuje ih u Italiju. U ovoj godini spašeno je 33.000 ljudi, a u istom razdoblju lani 29.000. U cijeloj prošloj godini bilo je spašeno i prebačeno u Italiju 180.000 izbjeglica, a ove godine bit će ih mnogo više. Trenutačno u talijanskim prihvatnim centrima ima 85.000 osoba, od kojih 12.000 maloljetnika.
Talijanski ministar vanjskih poslova Paolo Gentiloni zatražio je pomoć jer, kako je rekao u razgovoru s europskim povjerenikom za izbjeglice Dimitrisom Avramopoulosom, do sada je jedino Italija odgovorila na europske namjere oko migracija. Još nije došlo do proklamiranog zajedničkog europskog odgovora na svakodnevne probleme s izbjeglicama i njihovu ravnomjerniju raspodjelu po svim državama EU. Na sastanku šefova država i vlada EU rečeno je da su izbjeglice u Sredozemlju europski problem, a ne samo talijanski, ali od toga se nije otišlo dalje.
Avramopoulos je na talijansku primjedbu odgovorio da će sljedeći tjedan predstaviti europsku agendu za sučeljavanje s valom izbjeglica. Italija priprema prihvatiti izbjeglice i u praznim vojarnama.
Izbjeglice dolaze u Europu uglavnom preko Italije, ali i Španjolske, Grčke i Malte. Smatralo se da ih većina želi nastaviti put prema sjevernoj Europi. No nije baš tako. Prema podacima Eurostata, lani je 626.000 imigranata tražilo azil u EU, od kojih najviše u Njemačkoj, odnosno 202.700 ili 32%, na drugo je mjestu Švedska sa 81.200 zahtjeva ili 13%, a na trećem, sa 10% od ukupnih zahtjeva dijele Italija i Francuska. Dok je u 2013. bilo 26.620 zahtjeva za azilom u Italiji, u 2014. bilo je 64.625 zahtjeva.
Samo lijepe riječi
Sadašnji val izbjeglica Europa ne zna kako zaustaviti. Lijepe riječi izrečene na sastanku na vrhu EU ne mogu imati neki konkretni slijed. Prijedlozi kao što je uništenje plovila švercera ljudima ili zadržavanje izbjeglica u Libiji i ostalim državama iz kojih kreću prema Europi nije moguće bez suradnje država u kojima se okupljaju. Ne mogu se kršiti međunarodna prava, ući u drugu državu i uništavati plovila. Za provedbu svih prijedloga potrebno je odluku donijeti na međunarodnoj razini, po mogućnosti u Vijeću sigurnosti UN-a. Europa, usto što sporo odgovara na talijanske zahtjeve za pomoć u zbrinjavanju imigranata, ima vezane ruke za intervenciju na sjevernoafričkoj obali. Dok postoje ratna žarišta, nasilje i proganjanja, neće biti moguće spriječiti migracijska kretanja. To je ključni izazov koji stoji pred Europom.
Savjet stoljeća za Italiju, nemojte stotinu godina iskorištavati, pljačkati i bombardirati Afriku, možda se broj imigranata smanji. Čiji su avioni bili u prvom redu kada se išlo bombardirati Libiju.....hmmm talijanski, sa pratećim talijanskim nosačima zrakoplova. Sada, kada sirotinja nema što jesti i piti, te spas pokušava naći u EU, vidi problema.