flame

Iran ima program za uništenje najmoćnijeg računalnog virusa

Iran ima program za uništenje najmoćnijeg računalnog virusa
30.05.2012.
u 19:48
Sofisticirani Flame krao je povjerljive informacije i snimao telefonske razgovore, a još se ne zna tko iza njega stoji
Pogledaj originalni članak

Vjerojatno najsofisticiraniji virus koji je stvoren u protekle je dvije godine harao računalnim sustavima zemalja Bliskog istoka, a među najteže pogođenima našao se Iran. Virus Flame i njegove aktivnosti, u koje spada krađa povjerljivih informacija i prisluškivanje telefonskih razgovora, na zahtjev UN-ove Međunarodne unije za telekomunikacije koje je zanimalo što to briše podatke s računala, otkrila je ruska sigurnosna kompanija Kaspersky Labs.

Program je spreman

Iran, čiji je nuklearni program vjerojatno bio među metama napada, sada tvrdi da je razvio softverski alat koji može uništiti Flame. Njihov program ima mogućnost otkriti prisutnost opasnog virusa i očistiti zaraženo računalo. Iranski računalni tim za hitne situacije (Maher) u svojoj je izjavi naglasio kako je razvoj spasonosnog alata završen početkom svibnja te da je on sada spreman za distribuciju zemljama i organizacijama koje je virus napao.

Bez obzira na ove dobre vijesti, ostaje pitanje kako je Flame uspio prevariti brojne antivirusne programe i zaobići sve napredniju zaštitu protiv zlonamjernog softvera. Znanstvenici s mađarskog Sveučilišta za tehnologiju i ekonomiju u Budimpešti tvrde da je Flame potpuno drukčiji od svih dosadašnjih virusa, crva i trojanaca koje prepoznaje većina današnjih antivirusnih programa.

Sposobnost “maskiranja”

Nakon što uđe u sustav, Flame analizira koji se sigurnosni softver nalazi na napadnutom računalu. Kada to utvrdi, “maskira” se u datoteku koju antivirusni program sigurno neće prepoznati kao prijetnju.

– Puno je lakše stvoriti virus nego otkriti što je on sposoban učiniti. Još će dosta vremena proći dok ne doznamo sve Flameove mogućnosti – rekao je Graham Cluley iz sigurnosne kompanije Sophos. Iako nije poznato tko je stvorio Flame, stručnjaci tvrde da njegova složenost govori da nije riječ o hakerskom maslu, već o projektu zasad nepoznate zemlje. Najviše napada, njih 189, zabilježeno je u Iranu, 98 u Izraelu i Palestini te 32 u Sudanu. Pogođeni su bili i Sudan, Sirija, Libanon, Saudijska Arabija i Egipat.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

IC
ice12
20:42 30.05.2012.

iran ima - nema, nema

PR
&primjedba
06:31 31.05.2012.

Iranski računalni tim za hitne situacije (Maher) .... ~~~~~~~~~~~~~~~~ Gledaj ti te decke (Mahere), kak je to pametno postalo... oni kao smatraju da su ih Amerika i Israel pokusavali sabotirati Zamjenik premijera, Moshe Yaalon, dao je izjavu ~ "Israel je blagoslovljen s visokom tehnologijom i "alatima" s kojima se mozemo pohvaliti... koji nam otvaraju razno razne vrste vrste mogucnosti." A sto cemo, takav je zivot... iznenadjenje iza svakog ugla...

Avatar nekakav
nekakav
20:02 30.05.2012.

zar je tako teško napisati da se radi o americi?! zašto nisu švrljali po njihovim kompjuterima? sad vam je valjda malo jasnije zašto se protive međunarodnom nadzoru nad internet prometom, adresama, onih 13 famoznih servera... trebalo bi ih izbaciti iz podosta međunarodnih organizacija. i zabraniti njihovim firmama rad. ovo je cyber ratovanje. to što oni rade jest vrlo opasno. a kad budu njih napali, onda će to biti svjetski skandal, kao, to je terorizam.. sve je terorizam što je protiv njih upereno! živjela sloboda!