BLISKI ISTOK

Iranci i Saudijci na korak do dogovora o završetku krvavog rata u Jemenu

Foto: SABA NEWS AGENCY/REUTERS
The head of the Houthi Supreme Political Council, Mahdi al-Mashat, shakes hands with Saudi ambassador to Yemen Mohammed Al-Jaber at the Republican Palace in Sanaa
Foto: SABA NEWS AGENCY/REUTERS
Head of the Houthi Supreme Political Council Mahdi al-Mashat meets with Saudi and Omani delegations at the Republican Palace in Sanaa
Foto: Khaled Abdullah/REUTERS
Motorists drive past anti-Saudi graffiti on the gates of the Saudi embassy in Sanaa
11.04.2023.
u 22:34
U posredničkom ratu borile su se državne trupe i saudijska vojska protiv Huta koje kontrolira Iran
Pogledaj originalni članak

Je li nedjeljno rukovanje u jemenskom gradu Sani između lidera Vrhovnog političkog vijeća Huta, Mahdija al-Mashata i saudijskog veleposlanika Muhammada Al Jabera znak mogućeg skorog dolaska mira u Jemen koji svjedoči osmogodišnjem krvavom ratu? Do susreta između dva ljutita neprijatelja došlo je samo dva tjedna nakon što su Iran i Saudijska Arabija potpisali sporazum u Kini o normalizaciji odnosa između dviju zemalja.

Zna se da je rat u Jemenu, prema mišljenju mnogih, bio zapravo posrednički rat između Saudijske Arabije i Irana, regionalnih sila koje se bore za kontrolu i dominaciju nad regijom. Jemenski rat smatra se jednim od nekoliko takvih neizravnih ratova između Irana i Saudijske Arabije. Huti, povezani s Iranom, izbacili su potkraj 2014. iz Sane vladu koju je podržavala Saudijska Arabija i zapravo kontroliraju sjeverni Jemen, tvrdeći da se bore protiv korumpiranog sistema i strane agresije.

To je prvi put da je saudijski dužnosnik posjetio glavni grad Jemena Sanu, koji je pod kontrolom Huta. Saudijci su 2015. godine, nakon dolaska prijestolonasljednika Mohammeda bin Salmana na vlast, pokrenuli intervenciju u jemenskom građanskom ratu kao odgovor na pozive predsjednika Jemena Abdrabbuha Mansura Hadija za vojnom potporom nakon što ga je svrgnuo pokret Huta.

Izaslanstvo Huta i Saudijska Arabija postigli su dogovor o prekidu neprijateljstava i ukidanju blokade jemenskih luka koju je predvodila Saudijska Arabija, ponovno otvaranje luka koje kontroliraju Huti i zračne luke u Sani, isplati plaća za javne službenike te napore u obnovi, kao i vremenski okvir za izlazak stranih snaga iz zemlje.

Lider Vrhovnog političkog vijeća Huta, Mahdij al-Mashat kazao je da njegov pokret traži “častan mir” i da Jemenci žele “slobodu i neovisnost”. Mohammed al-Bukaiti, vođa Huta, kazao je da bi postizanje časnog mira između Huta i Saudijske Arabije bio “trijumf za obje strane”.

U osam godina otkako je Saudijska Arabija vojno intervenirala u Jemenu, osim što je poginulo više od 300 tisuća Jemenaca, rat je izazvao najveću humanitarnu katastrofu u svijetu. Od 32,98 milijuna stanovnika, njih 80% treba hitnu humanitarnu pomoć i zaštitu. Predviđa se da će 19 milijuna Jemenaca gladovati u nadolazećim mjesecima. U izvještaju UN-a navodi se da je više od 15 tisuća djece ubijeno ili ranjeno kao izravna posljedica borbi. Jemen je također patio od jedne od najvećih dosad epidemija kolere, s 2,5 milijuna sumnjivih slučajeva i oko 5000 s kolerom povezanih smrti. Rat koji je ondje bjesnio razdvojio je društveno tkivo zemlje, uništio većinu uslužnih objekata i iscrpio njezine novčane rezerve te je pretrpjela ekonomske gubitke veće od deset milijardi dolara, kažu podaci UN-a.

Rješenje u tri faze

Rješenje jemenske krize, prema prijedlogu, podijeljeno je u tri faze: prva je primirje od šest mjeseci, zatim politički pregovori od tri mjeseca, a potom bi slijedila prijelazna faza od dvije godine. Rat u Jemenu, kojem se po svemu sudeći napokon nazire kraj, prema mišljenju analitičara prvi je korak približavanja i pomirenja Irana i Saudijske Arabije. Slično pomirenje moglo biti se dogoditi i u Libanonu, Siriji i Iraku gdje su dvije regionalne sile do jučer vodile ratove za dominaciju u tim zemljama.

VIDEO Procurili tajni dokumenti

 

 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

BO
BorderGuard
12:29 13.04.2023.

Interesantno kako cim se isolira amerikance ratovi odmah prestaju, potpisuju se sporazumi, obnavljaju bilateralni odnosi..bas cudno