presedan

Iranka postala prva dobitnica 'Nobela' za matematiku

Foto: Maryam Mirzakhani
Maryam Mirzakhani
Foto: Reuters/PIXSELL (Ilustracija)
Maryam Mirzakhani
13.08.2014.
u 20:11
Iranska matematičarka Maryam Mirzakhani, trenutno profesorica na američkom sveučilištu Stanford, prva je žena koja je nakon
Pogledaj originalni članak

Prvi put u povijesti otkako se dodjeljuje matematička nagrada nazvana Fieldsova medalja, ova prestižna nagrada, koja se često naziva i Nobelom za matematiku, ide u ruke žene.

Dobitnica je iranska matematičarka Maryam Mirzakhani (37), koja je rođena u Teheranu, a sada je profesorica na američkom sveučilištu Stanford.

Ljubav koja ne prestaje

Mirzakhani je nagradu dobila za doprinos složenoj geometriji, u kojoj se prije svega bavi istraživanjem hiperboličnih površina. Riječ je o dijelu koje je povezano s drugim znanstvenim disciplinama kao što su teorijska fizika, topologija i kombinatorika.

– Kao dijete sanjala sam da ću postati književnica. Više od svega voljela sam čitati romane. Zaokret u mom životu dogodio se u zadnjem razredu visoke škole nakon što me je brat zainteresirao za znanost. Često mi je pričao što je naučio u školi. Moja prva sjećanja na matematiku vezana su uz slučaj kada mi je govorio o problemu zbrajanja brojeva od jedan do 100. Mislim da je u časopisu koji popularizira znanost pročitao kako je Gauss riješio taj problem. Rješenje me je oduševilo. Tada sam prvi put osjetila užitak u ljepoti rješenja premda ga sama nisam znala naći – rekla je Mirzakhani u razgovoru za Mathematics Institute i sveučilište Oxford.

Smatra da se ljepota matematike otkriva samo strpljivim sljedbenicima i da je to onda ljubav koja ne prestaje. No priznaje da vrlo često njezin rad izgleda kao pentranje bez jasnoga puta i cilja.

Muška disciplina

Kaže kako se i danas matematika smatra dominantno muškom disciplinom, ali i da se i to sve više mijenja.

– Žene su tijekom stoljeća znatno pridonijele razvoju matematike, a danas u Velikoj Britaniji studira oko 40 posto žena. Nažalost, udio žena na putu od studija do doktorata opada. Ne mislim da bi se svatko trebao baviti matematikom, ali sam uvjerena da mnogi studenti ne daju sebi dovoljno prilike da je istraže i zavole – kaže Mirzakhani.

>>Ovi vam nobelovci znaju odabrati životnog partnera i najbolju školu

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 12

PL
@ploto@
21:56 13.08.2014.

Tko kaže da pamet i ljepota ne idu zajedno ? To su te Iranke o kojima su mi pričali naši koji su posjetili Iran.I ima ih tamo sveučilišnih profesora i svih profesija,za razliku od srednjovjekovne rupčage Saudijske Arabije,gdje žene ne smiju voziti automobile,a kamoli biti nekakav znanstveni radnik.A nisam zaboravio prljavu cionističku medijsku kampanju protiv Irana sa nevjerovatnim izmišljotinama Rothschilds medija,koja se kasnije okomila na Libiju pa na Siriju i sada na Rusiju.Odvratne tvornice laži !

PL
@ploto@
23:56 13.08.2014.

naturtrueb - rodila se,odrasla i diplomirala na teheranskom sveučilištu.U SAD otišla na doktorat jer je netko preporučio budući da je bila genijalaca,Ona nije proizvod američkog školskog sustava,ali je svakako odlaskom tamo stekla najbolje uvjete za napredovanje.

ZA
zahira45
09:28 14.08.2014.

Lijepa i pametna. Bravo curo!