Rektor Sente:

Irci imaju sv. Patrika, a Hrvati još i važnijeg Sv. Josipa, a ne štuju ga u toj mjeri. To želim promijeniti!

Foto: Snježana Bičak
Irci imaju sv. Patrika, a Hrvati još i važnijeg Sv. Josipa, a ne štuju ga u toj mjeri. To želim promijeniti!
24.03.2016.
u 14:54
Činjenica da je lani ususret blagdanu Svetog Josipa 19. ožujka do 10. lipnja, kada se slavi proglašenje sveca žaštitnik Hrvatske, svetište na Dubovcu obišlo 10.000 hodočasnika
Pogledaj originalni članak

Irci slave Svetog Patrika kao nacionalnog zaštitnika, a Sveti Josip isto je za Hrvatsku. Hrvatski je sabor još davne 1687. jednoglasno, za su bili crkveni redovi i staleži, proglasio Svetog Josipa zaštitnika Hrvatske i Hrvata. Uz to, crkva Svetog Josipa na Dubovcu u Karlovcu postala je Nacionalno svetište Svetog Josipa 1987. godine. I to su hrvatski biskupi jednoglavno potvdili. Dakle, Karlovac je središnje mjesto u Hrvatskoj za štovanje Svetog Josip. To je potencijal dubovačkog svetišta kojeg možda i sami Karlovčani nisu dovoljno svjesni – priča nam mons. Antun Sente ml., rektor Nacionalnog svetišta i župnik.

Činjenica da je lani ususret blagdanu Svetog Josipa 19. ožujka do 10. lipnja, kada se slavi proglašenje sveca žaštitnik Hrvatske, svetište na Dubovcu obišlo 10.000 hodočasnika, a da je toliki broj vjernika iz čitave Hrvatske i susjedne Bosne već do sada posjetio Nacionalno svetište, od toga samo tisuću hodočanika na blagdan Svetog Josipa prije tri dana, dovoljno govori u prilog da Nacionalno svetište na Dubovcu može postati centra razvoja vjerskog turizma.

To se, od kada je rektor postao Antun Sente, već događa, ali lokalna Turistička zajednica i grad to ne prepoznaju.

Silni hodočasnici nisu imali gdje prespavati, ručali su u kogresnoj dvorani svetišta u organizaciji župe, hodočasnike tijekom godine u razgledavanje grada vodi upravo rektor, nitko iz Turističke zajednice nije pokazao interes da ih stavi u svoje planove, brošure...

Želja mi je stari župni dvor urediti za hodočasnike; u prizemlju bi bila pivnica s pivom posvećenim i Svetom Josipu, na katu dijecezanski muzej, na idućoj etaži hodočasnički dom koji bi nosio ime Marijana Radanovića, župnika koji je još u vrijeme komunizma dobio dozvolu za gradnju crkve, koji je zaslužan što imamo Nacionalno svetište i koji je dočekivao prve hodočasnike. Dom bi imao 50-ak ležajeva. Volio bih da me Grad podrži u ideji da uredimo i pravi Križni put, Kalvariju s postajama, slično kao na Mariji Bistrici, od Svetog Josipa do gornje crkve, da obogatimo suvenirnicu... – nabraja nam neke od ideja rektor Sentea koji je Nacionalno svetište u godinu i pola, koliko je u Karlovcu, pretvorio u mjesto gdje se održavaju koncerti, predstave, susreti mladeži, koje je poznato diljem zemlje.

- U svjedočenjima vjernika srijedom gosti su nam bili i Zoran Vakula, Marija Husar, Jozo Barišić, Ksenija Abramović i mnogi drugi, a doći će još i Maja Blgdan, Žak Houdek...Osim toga, Nacionalno svetište je jedno od četiri jubilejskih crkava u Zagrebačkoj nadbiskupiji. Tu čast nadbiskup Josip Bozanić dao je nama zagrebačkoj Katedrali, crkvi u Mariji Bistrici i crkvi Svetog Trojstva u Krašiću. To potvrđuje značaj Nacionalnog svetišta na Dubovcu – dodao je mons. Sente koji za 10. lipnja najavljuje veliku svetkovinu gdje želi okupiti i branitelje, kardinala Vinka Puljića, ministra turizma i brojne druge goste.

>> Pauletić mi nije smiješan, ali odlično surađujemo

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

PI
pinkec
16:09 24.03.2016.

Malo u zakašnjenju, akademiku Josipu Pečariću i svim Josipima čestitam imendan!

Avatar Dameanu
Dameanu
15:10 24.03.2016.

Za ime Gospodnje! Ne postoje svetci koji su vise ili manje bitni. Sta cemo i tu raditi diskriminaciju?