Španjolski ministar financija Luis de Guindos pojavio se danas u Bruxellesu kao čovjek dana, najavivši izlazak Španjolske iz programa financijske pomoći kojim su spašene posrnule banke.
Posljednji test
U lipnju prošle godine Španjolska je od "trojke" posudila 41 milijardu eura, čime se obvezala na oštre mjere štednje zbog kojih je stopa nezaposlenosti premašila 26 posto te je nakon Grčke najviša u EU. U siječnju će "trojka" posjetiti Madrid te napraviti posljednji test bankarskog sustava, nakon čega bi zemlja trebala napustiti fond spasa – Europski stabilizacijski mehanizam (ESM). Pretpostavljalo se da će Španjolskoj biti potrebno 100 milijardi eura pomoći.
Rast nakon recesije
– Nećemo trebati dodatnu pomoć – izjavio je Guindos. Španjolska prvi put nakon 2011. bilježi rast od 0,1 posto dva tromjesečja zaredom, a u trećem tromjesečju rast od 0,2 posto zabilježilo je i portugalsko gospodarstvo.
Istodobno, Eurostat je objavio podatke po kojima je u trećem tromjesečju ove godine gospodarski rast u eurozoni bio 0,1 posto, što je pad u odnosu na prethodno tromjesečje u kojem je gospodarstvo raslo 0,3 posto. Iako su rezultati skromniji, to je ipak drugo tromjesečje zaredom u kojem je iskazan rast nakon recesije koja je trajala 18 mjeseci.
Znakove oporavka pokazale su zemlje iz eurozone u kojima je kriza bila najgora. Irska je objavila da je izašla iz recesije i da će 15. prosinca izaći iz programa u koji su bile uključene zemlje koje se više nisu mogle same financirati poput Grčke, Cipra, Španjolske i Portugala. Pomoć Irskoj iznosila je 85 milijardi eura. Danas ujutro izglasano je povjerenje vladi premijerke Alenke Bratušek, koja je pak ustvrdila da neće trebati vanjsku pomoć za sanaciju banaka.