OSIJEK - Kraj recesijske 2009. Osječko-baranjska županija dočekala je s čak 31.430 nezaposlenih osoba, odnosno sa 21,2 posto više nezaposlenih nego na kraju 2008., doznajemo od pročelnika županijskog Zavoda za zapošljavanje Ante Barukčića. Još je porazniji, dodaje Barukčić, podatak za Osijek u kojemu je sa 31. prosinca bilo nezaposleno 8177 osoba ili čak 28,9 posto više u odnosu na 2008.! (Pre)dalek oporavak – Protekli mjesec isplaćena je i dosad najveća naknada za nezaposlenost u visini od 11 milijuna kuna – kaže pročelnik čija su očekivanja da će se negativan pad nastaviti do ožujka kad počinju poljoprivredni radovi te ugostiteljska sezona koji bi trebali ublažiti, kako se predviđa, još težu 2010. Lagani porast zaposlenih pak očekuju u zavodu tek krajem tekuće godine. Ipak, navodi A. Barukčić, prošla pa i ova godina ne bi trebale biti kritičnima kao 2002. kad je Osječko-baranjska županija imala najveći broj nezaposlenih - čak 38.500 osoba. Neminovno, kriza koja je pogodila gospodarstvo odrazila se i na gradsku upravu koja je za pomoć socijalno ugroženima osigurala 14,3 milijuna kuna. – U programu danas imamo 666 obitelji sa 1708 članova kućanstava kojima plaćamo troškove stanovanja, ali i koji ostvaruju druga prava poput pomoći za malu djecu, smještaj djece u vrtiće, besplatan prijevoz za srednjoškolce i slično – kaže pročelnik Upravnog odjela za socijalnu skrb i zdravstvo Romano Kristić. Imovinski cenzus No navedeni broj osoba prisiljenih na traženje pomoći od grada nije konačan budući da se imovinski cenzus pojedine osobe utvrđuje na osnovi ostvarenih prihoda u protekla tri mjeseca. – Da bi samac mogao biti naš korisnik, prihodi mu ne smiju prelaziti 900 kuna mjesečno, a za svaku dodatnu osobu cenzus se povećava za 500 kuna. Dakle, za dvočlanu obitelj prihod ne smije biti veći od 1400 kuna, s time da korisnici, osim onih s troje i više djece te sa starim i teško pokretnim osobama, ne smiju posjedovati automobil te više od jedne nekretnine – zaključuje R. Kristić.
Isplatili rekordnu naknadu za nezaposlene od 11 mil. kn
Zadužuju se, narušavaju odnose s prijateljima, obitelji, neki dižu i treći kredit. Jesu li Hrvati postali previše ovisni o šopingu?
Zabrinjavajuće je što 52,9 posto ispitanica priznaje da često skriva kupnju od svojih bližnjih, najčešće muževa, a 66,2 posto osjeća gubitak kontrole nad željom za kupnjom
Bila je simbol ljepote i požude u 80-ima, a nakon što je izgubila sluh i vid, okrenula se vjeri: 'Bog me spasio od sigurne smrti'
Vanity, rođena kao Denise Matthews,postala je model koji je oduzimao dah i pjevačica koja je magnetski privlačila poglede. Njena prirodna ljepota i šarm otvarali su joj vrata show businessa, dok su je talent i ambicija gurali naprijed. Nažalost, teško je oboljela, a preminula je 2016. godine.
Nijemci ogorčeni: 'U Hrvatskoj kao u Srbiji. Policija hvatala navijače za genitalije i skidala ih'
"Primili smo mnogobrojne pritužbe na ponašanje granične policije i osiguranja, koji su utvrđivali identitete osoba. Osuđujemo ovaj način kontrole i trenutačno smo u kontaktu s Uefom i Dinamom iz Zagreba", napisali su iz njemačkog kluba
Stigli rezultati velike ankete Večernjeg lista: Pogledajte kako se hrvatski građani pripremaju za mirovinu
Pravovremeno ulaganje u financijsku budućnost ključno je za osiguranje dugoročne stabilnosti i kvalitete života, osobito u mirovini. Ulaganjem i štednjom u ranoj fazi života omogućuje se dugoročan rast kapitala, iskorištavanje složene kamate te stjecanje financijske neovisnosti. No, kako hrvatski građani gledaju na svoju financijsku budućnost?
Europa se drastično okreće energetskom rješenju koji može predstaviti izazov manjim tržištima
Kako bi se zadovoljile sve veće energetske potrebe, očekuje se da će LNG igrati ključnu ulogu u prijelazu na čistiju energiju, posebno u Europi.
Slijedi li nam nakon negativnog pada i pozitivni pad?