Sredovječni Slavonac, nazovimo ga Matkom, potkraj 2003. godine liječio se u Kliničkom bolničkom centru Rebro te je za transfuzije krvi zaražen HIV-om. On je jedan od dvoje pacijenata u Hrvatskoj kojima se u to vrijeme dogodila takva tragedija, a vijest je u javnost procurila sredinom srpnja 2004. godine.
Liječnici su govorili da je to bio prvi slučaj prijenosa virusa smrtonosne bolesti transfuzijom krvi u Hrvatskoj, a tadašnji ministar zdravstva Andrija Hebrang objašnjavao je da je pacijentu dana zaražena krv višestrukog davatelja, koji je u vrijeme kad je donirao krv bio u ranoj fazi infekcije, odnosno u razdoblju rane inkubacije, koja traje 21 dan i tijekom koje nije moguće testiranjem dokazati postojanje virusa u krvi. Slavoncu Matku sve te činjenice, ipak, ni tada, a ni danas iako se znakovi bolesti u njega u međuvremenu nisu pojavili nisu značile ništa jer se u apsurdnoj situaciji našao ni kriv ni dužan.
Kad smo prošlog ljeta razgovarali s nesretnim čovjekom, s gorčinom u glasu i još vidljivo u šoku, ispričao nam je da je HIV-om zaražen za teške operacije srca, koju je jedva preživio. Kad je pomislio da je jedan od rijetkih koji je u životu dobio drugu šansu, s Rebra je primio telegram bez velikih objašnjenja, s naputkom da se hitno javi u bolnicu.
Bio je to telegram koji mu je iz temelja promijenio život, zbog kojega se i danas svako jutro budi u znoju, sa strahom je li se virus u njemu probudio te je li u razdoblju od oko osam mjeseci kad nije znao što ga je snašlo HIV-om možda zarazio i nekoga od svojih ukućana. Godinu i pol dana nakon bolna suočavanja s okrutnom stvarnošću Matka smo ponovno potražili. Naizgled posve zdrav, ovoga puta odbio je govoriti za novine. Nevoljko i šturo otkrio nam je tek da mu život više ni blizu ne nalikuje "onom starom" te da i njegova obitelj svaki dan proživljava noćnu moru jer im "crv sumnje", koliko god se trudili, više ne izlazi iz glave. Matku je u međuvremenu prepisana odgovarajuća terapija, redovito odlazi na kontrole, no sve to ne umanjuje ogorčenost niti mu daje nadu, ili barem odgovor na posve ljudsko pitanje: Zašto baš ja?
I ministar Ljubičić je svašta obećao, no kad čovjek pokuša do njega doći, to je nemoguće! negodujući je, prije no što je odbio svaki daljnji razgovor, kazao Matko.
Bolesnih najviše u Zagrebu i priobalju
Iako većina stručnjaka tvrdi da u Hrvatskoj još nemamo vastitu epidemiju, nego da je riječ o "uvezenim" zarazama, voditelj Referentnog centra za AIDS pri Klinici za infektivne bolesti "Fran Mihaljević" prof. dr. Josip Begovac misli drukčije. U Hrvatskoj se u 80 posto slučajeva zaraza HIV-om prenosi spolnim putem. Od toga je u 40 posto slučajeva riječ o spolnom odnosu između muškaraca, a budući da su zarazu dobili u Hrvatskoj, možemo reći da imamo svoju vlastitu epidemiju među homoseksualcima. Za razliku od toga, kad je riječ o odnosu muškarac žena, većina je slučajeva "uvezena", odnosno muškarac je radio negdje u inozemstvu te zarazu prenio na ženu tvrdi profesor Begovac. Zaraze HIV-om ima u svim regijama Hrvatske, ali najviše ipak u Zagrebu i mjestima u priobalju. Pretpostaviljam da su mjesta u priobalju kritična zbog velikog broja ljudi koji rade u inozemstvu. Što se Zagreba tiče, tu je vjerojatno homoseksualcima lakše ostvariti kontakte. Ovo su samo pretpostavke, no bilo bi dobro utvrditi stvarne razloge radi ciljanih preventivnih akcija zaključio je profesor Begovac. (tr)
U svijetu 40,3 milijuna zaraženih
AIDS ili sindrom stečene imunodeficijencije prvi je put zabilježen 1981. među homoseksualcima u SAD-u, a HIV, virus AIDS-a, otkriven je 1984. godine. U protekle 24 godine od te je zarazne bolesti umrlo u svijetu više od 25 milijuna ljudi. Samo u ovoj godini AIDS je odnio 3,2 milijuna života, među kojima i živote pola milijuna djece. Iz godine u godinu raste i broj zaraženih HIV-om. Procjenjuje se da je u svijetu oko 40,3 milijuna HIV-om zaraženih ljudi, među kojima 2,3 milijuna djece mlađe od 15 godina. Epidemija AIDS-a i dalje nadilazi napore koje međunarodna zajednica ulaže ne bi li spriječila širenje bolesti na globalnoj i na nacionalnoj razini izjavio je dr. Peter Piot, direktor UN-ova programa za borbu protiv AIDS-a. Upozorio je i na to da je većina siromašnih zemalja isključena iz programa liječenja te bolesti pa, u najboljem slučaju, svaka deseta zaražena osoba u Africi i sedma u Aziji prima koktel potrebnih lijekova kojima se virus AIDS-a u organizmu godinama može držati pod kontrolom, čime se znatno odgađa vrijeme nastupanja komplikacija bolesti te smrt. I dalje je najteže stanje u AIDS-om najugroženijem području u svijetu u podsaharskoj Africi, gdje je zaraženo 25,8 mlijuna ljudi, gotovo milijun više nego prije dvije godine. (D. G.)