POVLAČENJE ČALISKANA

Istina o Diokiju: Potrošeno 40 milijuna kuna da ode u – stečaj?

Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Istina o Diokiju: Potrošeno 40 milijuna kuna da ode u – stečaj?
Foto: Pixsell
Instagram
Autor
Marko Biočina
20.02.2013.
u 11:45
Proizvodnja nije pokrenuta, ulagači su se povukli, dubioze i veće nego što su bile, a stečaj je danas najizglednija opcija
Pogledaj originalni članak

Povlačenje turske kompanije Čaliskan iz krčke petrokemijske industrije Dioki – te sve financijsko-pravne posljedice koje iz njega proizlaze – po svemu sudeći, moglo bi prerasti u dosad najveći gospodarski skandal Kukuriku koalicije.

Legalnost pod upitnikom

Gotovo 40 milijuna kuna novca poreznih obveznika tako je potrošeno za isplatu plaća i sanaciju gubitaka privatnog poduzeća u kojem država ne posjeduje ni jednu jedinu dionicu. Proračunski novac uložen je temeljem državnog jamstva izdanog privatnom ulagaču u – pokazat će se danas – proceduri upitne legalnosti zato što prije toga nije ishođeno odobrenje Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja. Samom ulagaču – inače tvrtki bez ikakvih referencija u petrokemijskom biznisu – Vlada je jamčila otpis dugova Diokija prema javnim poduzećima i državi, posredovanje pri reprogramu dugova prema bankama te otkup zemljišta namijenjenog gradnji LNG terminala za najmanje 29,5 milijuna eura. Sve u svemu, Vlada se obvezala da kroz otpis dugova i otkup zemljišta u Dioki uloži oko 45 milijuna eura, dok je novi vlasnik trebao uložiti 20, od čega 15 u obrtni kapital i sirovinu za proizvodnju.

Kako bi se taj dio novca ionako vratio kroz prodaju finalnog proizvoda, ispada da je Čaliskan Diokijevu omišaljsku industriju Dinu – u koju je samo tijekom posljednjih pet godina uloženo oko 50 milijuna eura – trebao platiti samo 5 milijuna. A i za tih 5 milijuna Vlada je izdala jamstvo, koje su Turci aktivirali prije svog povlačenja iz Diokija, vjerojatno nezadovoljni činjenicom da će za otkup zemljišta, umjesto dogovorenih 29,5 milijuna eura, HEP i Plinacro ponuditi manje od 20 milijuna. Epilog Vladine intervencije u Diokiju je porazan. Deset mjeseci i 40 milijuna kuna državnog novca potrošeno je, a proizvodnja u poduzeću nije pokrenuta, ulagači su se povukli, dubioze su još i veće nego što su bile, a stečaj – koji je Vlada deklarativno željela izbjeći – danas je najizglednija opcija. Doduše, novi su interesenti za preuzimanje Diokija umirovljeni general Ivan Čermak i njemačka investicijska kompanija Cassona, no i oni teško mogu jamčiti dugoročnu održivost Diokija.

Nepovoljan odnos cijena

Kompanijin pogon na Žitnjaku praktički je već otpisan zbog pada proizvodnje etana – plina koji je Dioki kao osnovnu proizvodnu sirovinu kupovao od Ine. Bez etilena koji se tamo proizvodio i budućnost Dine je, bez obzira na nova postrojenja, vrlo upitna. Jednostavno, industrija je trenutačno na sredini proizvodnog lanca. Kupuje poluproizvod (etilen) da bi ga prerađivala u polietilen i vinil-klorid-monomer – sirovinu za proizvodnju PVC-a. Ukratko, kompanija ne kontrolira ni sirovinu ni finalni proizvod pa njezino poslovanje ovisi o fluktuacijama tih dviju cijena. Pozitivno poslovanje u takvim okolnostima težak je zadatak u kojem je teško uspjeti bez podrške nekog od velikih globalnih igrača s iskustvom poslovanja u sektoru. Takav bi vlasnik Diokiju, odnosno Dini, omogućio da prebrodi period nepovoljnog odnosa cijena, a pritom završi započeti investicijski ciklus. No, takvog ulagača nema na vidiku – državnih 40 milijuna usprkos.

>> Čermak: Želim još uvijek kupiti Dioki, pregovaram s vjerovnicima 

>> Fina deblokadom računa tvrtke Dioki zaustavila ovrhu 

>> Turski Čaliskan definitivno se povukao iz Dina Petrokemije

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 36

ZJ
Zjako
13:02 20.02.2013.

Ja bih napisao OPRANO 40 milja ,

OB
-obrisani-
11:51 20.02.2013.

Ovo ide na dušu Slavku Liniću.

Avatar Nihon no Koku
Nihon no Koku
12:24 20.02.2013.

Vi koji pratite burzu znate da je sve laz burza se popela ovu godini tj malo vise od mjesec i pola 15% da je kriza tada bi burza pala 15% a pad od 15% je katastrofa politicari vas lazu to se vidi po njihovim placama povlasticama i stilu zivota KOD NJIH NIKAD NEMA KRIZE o s t a v k a