Hrvatsko-japanski bilateralni projekt “Identifikacija rizika i planiranja korištenja zemljišta za ublažavanje nepogoda kod odrona zemlje i poplava u RH”, koji je danas predstavljen u Rijeci, još je jedan dokaz nesebičnosti Japana. Naime, Japan International Cooperation Agency za ovaj će projekt donirati opremu za istraživanje u vrijednosti od gotovo četiri milijuna američkih dolara.
Na projektu su sudjelovali znanstvenici Sveučilišta u Rijeci, Zagrebu, Splitu, Hrvatskog geološkog instituta i Hrvatskih voda te japanski znanstvenici s Niigata Universityja, Kyoto Universityja i International Consortium on Landslides. Na području Primorsko-goranske županije predviđena su tri pilot-područja istraživanja koje će obuhvatiti klizište Grohovo na riječkom području i širem području doline Rječine, područje Slanog potoka u Vinodolskoj općini te područje bujica u Mošćeničkoj Dragi. Na klizištu Grohovo istraživat će se ponašanje klizišta i uspostaviti sustav za rano upozoravanje od mogućeg klizanja tla i posljedičnih opasnosti za Rijeku, analizirati moguće pojave opasnosti od vodenog vala kao posljedice klizanja te analizirati i izraditi karta rizika klizanja za područje doline Rječine.
Na području Slanog potoka u Vinodolskoj općini analizirat će se erozija i bujične pojave kao i popratne štetne posljedice dok će se na području bujica u Mošćeničkoj Dragi analizirati posljedice bujica i donosa materijala s padina Učke. Današnje predstavljanje projekta u riječkoj Gradskoj vijećnici organizirale su Primorsko-goranska županija, Grad Rijeka i riječki Građevinski fakultet.