Branko Vukšić:

'Istraživanje nafte prevelik je posao da bi njime upravljala šačica ljudi'

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
'Istraživanje nafte prevelik je posao da bi njime upravljala šačica ljudi'
31.01.2014.
u 13:16
Na tri plinska polja u Međimurju – Vukanovec, Vučkovec i Zebanec sklopljen je ugovor o eksploataciji plina s Mađarima
Pogledaj originalni članak

Što se krije iza inzistiranja Vlade da Agencija za ugljikovodike bude pod njezinom kontrolom, odnosno kontrolom Ministarstva gospodarstva te znači li to da će se kontrola naftnog i plinskog biznisa dijeliti po stranačkim preferencijama, zapitao se danas laburist Branko Vukšić na konferenciji za novinare u Saboru.

Zamjerio je što Sabor neće nadzirati rad ove Agencije kao što nadzire rad i ostalih institucija.

– Istraživanje nafte i plina prevelik je i preznačajan posao da bi njime upravljala i da bi ga kontrolirala šačica ljudi i samo jedno ministarstvo – primijetio je Vukšić te kritizirao Vladu i što je bez javnog natječaja posao istraživanja hrvatskog podmorja dala norveškoj tvrtki Spectrum. Uprava za rudarstvo dala je negativno mišljenje na ugovor između Vlade i Spectruma, pa su se onda, kaže Vukšić, okrenuli Ministarstvu znanosti.

– Tako se to, lukavstvom, pretvorilo u znanstveno istraživanje – dodao je Vukšić. Podsjetio je da je Ina 2004. i 2012. godine istraživala 45 tisuća kilometara našeg podmorja u 2D i 3D tehnologiji, a Spectrum je sada istražio 12 tisuća kilometara, i to ne 3D tehnologijom.

– Postavlja se pitanje je li Spectrumovo istraživanje plod rada te tvrtke ili oni koriste podatke do kojih je došla Ina, a govore da su njihovi. Zašto se svi ti podaci taje od javnosti – zanima Vukšića. Ovo je trenutak da se o tome govori jer se sada, podsjetio je, naveliko priča da će se Ina preprodati ruskim partnerima, a još nije istražen ni prvi ugovor o prodaji Ine u koji nije bila uračunata cijena rudnog bogatstva kojim Ina raspolaže. Ona značajno dižu cijenu toj tvrtki, uvjeren je laburist.

Na tri plinska polja u Međimurju – Vukanovec, Vučkovec i Zebanec sklopljen je ugovor o eksploataciji plina s Mađarima.

– Pitam se na temelju čega kad nema aktivne koncesije za eksploataciju. Na osnovi čijih odluka, kojeg zakona, i kojeg koncesijskog ugovora je to dano Mađarima? Javnost nema uvida kako se istražuje i crpi naše područje, što se radi s rudnim bogatstvom koje nije uračunato u prodaju Ine. Zato pozivam DORH da se uključi u ovu priču jer ovo su pitanja bez odgovora, a tada znamo da je tu nešto sumnjivo.

– U tim rudnim bogatstvima leži tako veliki novac da bi mogao pokrpati sve rupe u našem proračunu, ali mi o svemu tome ne znamo ništa – zaključio je Branko Vukšić.

>> Nafta: Nekom majka, nekom maćeha

>> Vrdoljak: Hrvatska bi mogla biti mala Norveška!

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

KA
kafka
14:44 31.01.2014.

Spectrumovo znanstveno istraživanje mora biti dostupno hrvatskoj znanstvenoj javnosti!! To je minimum ispod kojeg se ne ide - ako si svoj. .

Avatar Jorge
Jorge
19:09 31.01.2014.

Nadajmo se da neće spržit samo po jedan cd Vrdoljaku i Jovanoviću...

MI
Mingan
15:33 31.01.2014.

Inače, samo da napomenem ono čega sam se pribojavao a nisam bio siguran pa si pročitah malo: seizmološka podvodna istraživanja imaju jak negativan utjecaj (a često i fatalan) za marinsku floru i faunu. Istraživanje se pojednostavljeno provodi tako da zvučni topovi ispaljuju svakih 10tak sekundi hice u podmorje, i na temelju odjeka se mapira podmorje. Svugdje u svijetu se takvo istraživanje provodi pod strogom, nezavisnom kontrolom pazeći da što se manje narušava prirodna ravnoteža. Naravno, naša dična vladajuća struktura s načelu Ministarstvom zaštite okoliše nije smatrala to važnim.