MIJENJA SE ZAKON

Istražni zatvor više se neće moći zamijeniti jamčevinom

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Istražni zatvor više se neće moći zamijeniti jamčevinom
02.02.2017.
u 07:05
Odluči li policija od osumnjičenog uzeti iskaz, morat će ga tonski snimiti, a takva će se snimka uzimati kao dokaz na sudu
Pogledaj originalni članak

Vlada će danas utvrditi prijedlog izmjena Zakona o kaznenom postupku kojim će se, među ostalim, onemogućiti da se istražni zatvor koji se odredi zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke ili zbog mogućnosti prikrivanja i uništenja dokaza zamijeni novčanim jamstvom.

U Ministarstvu pravosuđa obrazlažu da je takva mogućnost postala bespredmetna nakon odluke Ustavnog suda u slučaju zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića. Bandić je u aferi Agram sa suradnicima i poslovnim partnerima optužen za malverzacije teške 20 milijuna kuna.

Istraga je naknadno proširena nakon što je Vida Demarin, kao predsjednica Upravnog vijeća Zagrebačke zaklade za pomoć osobama oboljelim od cerebrovaskularnih bolesti, istražiteljima ispričala da ju je Bandić u dva navrata nagovarao da promijeni iskaz i potpiše dokument neistinita sadržaja.

Bandić je tada nakon tri i pol mjeseca obrane sa slobode vraćen u pritvor u Remetincu, no Ustavni mu je sud na kraju vratio slobodu, ali i 15 milijuna kuna koje je položio kao jamstvo.

– Umjesto da se jamčevina vrati u proračun, Ustavni sud Bandiću je vratio novac. Mnogi u struci takav su stav ocijenili najblaže rečeno neobičnim, ali odluke Ustavnog suda moramo poštovati. Budući da je odredba prema kojoj se istražni zatvor mogao zamijeniti jamčevinom time izgubila svaki smisao, predlažemo da se ona u potpunosti izbriše – objašnjava izvor u Ministarstvu pravosuđa.

Izmjene Zakona o kaznenom postupku donose i druga važna poboljšanja. Policija će tako pri uhićenju osumnjičenima morati pročitati njihova prava, poput onoga da mogu angažirati branitelja ili će im se on dodijeliti po službenoj dužnosti.

Odluči li policija od osumnjičenog uzeti iskaz, morat će ga tonski snimiti, a takva će se snimka uzimati kao dokaz na sudu, što do sada nije bilo moguće bez zahtjeva Državnog odvjetništva.

Nova pravila uvode se i u postupanje DORH-a, kojemu će se vratiti ovlast da samostalno proširi istragu, a u Ministarstvu tumače kako je dosadašnja praksa pokazala da je postupanje DORH-a ograničeno u slučajevima kada tijekom istrage za jedno otkrije da su počinjena i druga kaznena djela.

DORH je do sada morao otvarati nove istrage, a sada će se sve rješavati jednostavnim proširenjem istrage, kažu u Ministarstvu.

 

1. Istražni zakon neće se moći zamijeniti jamčevinom     

2. Pri uhićenju mora se upozoriti na pravo na odvjetnika     

3. DORH-u se olakšava proširenje istrage     

>> Izručen iz Hrvatske: Bivši BiH ministar stigao u sarajevski zatvor

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

PO
portugisac
09:10 02.02.2017.

Sve bi to bilo u redu kada bi se u pritvor išlo onda kada ima dovoljno dokaza za krivično djelo. Ovako kada netko nekome smeta po političkoj ili nekoj drugoj liniji hajdemo ga pritvoriti pa neka dokazuje da nije kriv. Jeli normalno ovo što se dešava u vezi Sanadera, Vidoševića, Mamića, Bandića i da ne nabrajam. Kada bi bili pritvoreni sa dovoljno dokaza i sudski proces bi bio laganiji i jednostavniji. Ovako će se naše pravosuđe još više kompromitirati. Možeš uprijeti prstom u koga hoćeš i eliminiraš ga na jedno godinu dana da ti ne smeta. Znači velika greška. Birajmo radije novoga državnoga javnoga tužioca.

Avatar raco
raco
09:37 02.02.2017.

kakav istražni zatvor po osnovi utjecaja na svjedoka, gluposti to je samo pravna smicalica da se osobe drži u zatvoru bez osude, dakle jedino što ima smisla je opasnost od ponavljanja djela i tu treba staviti ograničenje samo kod krvnih i seksualnih delikata, jel sve ostalo je samo zlouporaba sustava i kršenje temeljnih ljudskih prava posebice presumcije nevinosti.

DU
Deleted user
12:42 02.02.2017.

Istražni zatvor bez dovoljno dokaza je besmislica. Zatvoriti nekoga samo zato što se sumnja na njega pa tek onda istraživati zbiljam je krajnje bezobrazno. Sumnjivom neka se da na znanj da je pod istragom pa nek se onda istražitelji potrude da pribave dovoljno dokaza i dovedu osumnjičenog u ćorsokak. Nadalje, svi koji su u bilo kakvom pritvoru imaju veća prava od ostalih građana koji su na slobodi. Zato bi za pritvorene trebalo uvesti obavezan rad i plaćanje boravka u zatvoru barem za hranu i spavanje. Ja bih to uveo i za one koji su pravomoćno osuđeni - neka i plate svoj boravak u zatvoru a ne da država, tj. porezni obveznici plaćaju njegovo uzništvo.