POZIV NA UZBUNU Udruga obitelji osoba stradalih u prometu upozorava na sve više smrti

Istrijani krive lošu provedbu Zakona o sigurnosti prometa

20.03.2009.
u 17:11
Pogledaj originalni članak

PULA – Ako već gubici neprocjenjivih ljudskih života nisu dovoljan razlog da se mjerodavne službe ozbiljno prime posla i donesu kvalitetne mjere za smanjenje broja poginulih na hrvatskim cestama, to bi mogao biti podatak da je procijenjena šteta u tragičnim nesrećama u 2007. godini bila 15,5 milijardi kuna, navodi Udruga obitelji osoba stradalih u prometu.

- Unatoč nacionalnom programu sigurnosti cestovnog prometa, koji je do 2010. godine, prema 2007., predvidio gotovo trećinsko smanjenje broja poginulih, crna bilanca se povećala. Godine 2008. bilo je više prometnih nesreća nego godinu prije, pa smatramo da je vrijeme za reviziju programa, kaže zabrinuta predsjednica udruge Teodora Beletić.

Promjena pristupa
Rješenje je, prema njezinom mišljenju, u promjeni dosadašnjeg pristupa koji u prvi plan gura represiju umjesto prevencije, te policiju kao najodgovorniju za promet. Umjesto toga, smatra ova udruga, trebalo bi koordinirano utjecati na sve čimbenike sigurnosti u prometu - vozače, vozila i ceste, te propise - a to bi se moralo izvesti na razini cijele države.

Udruga također predlaže i “deset koraka do sigurne ceste” u kojem su, među ostalim, promjena težišta na edukaciju i prevenciju, osnivanje registra poginulih u prometu, donošenje političkih odluka na državnoj razini, prihvaćanje zakonske obaveze praćenja programa sigurnosti na svim razinama, prometna edukacija u školama i određivanje nositelja odgovornosti na lokalnoj, županijskoj i državnoj razini.

Nešto se kreće u Istri
Istra, pak, kao kritičnu bilježi 2005. godinu, kad je poginulo 45 osoba. Prošle godine poginule su 32 osobe, manje nego godinu prije, kad su ceste uzele 41 život. Istarski policajci redovito provode prometne akcije. Pritom su, kako se čini, na tragu prijedloga Udruge obitelji osoba stradalih u prometu.

Naime, naglasak su počeli stavljati na edukaciju i prevenciju, a i ponekad neizbježnu represiju koriste kao način da ostale upozore što ne valja činiti. Tako su redovito počeli izvještavati o ponavljačima prekršaja koje su priveli Prekršajnom sudu, a koji im je odredio višednevnu kaznu zatvora.

Osim toga, zabrinuti su i što sve ljepše vrijeme na ceste mami vozače motora i mopeda, pa u nedjelju organiziraju akciju “Policija i građani voze zajedno”. Nedjeljno poslijepodne policajci će volontirati.

USUSRET VELIKOM KATOLIČKOM BLAGDANU

Simona Mijoković: 'Djed Božićnjak' sotonsko je djelo, a svoju djecu ne darujem na dan Božića

- Moja djeca ne vjeruju u postojanje "Djeda Božićnjaka". To je sotonsko djelo i sigurno znam da svoj život, roditeljstvo i odgoj želim graditi na stijeni Isusa. Ta stijena neće se nikada srušiti. A kada je nešto sagrađeno na pijesku, na lažima, kad tad će se srušiti. Moja djeca znaju da je "Djed Božićnjak" lažac i da ne postoji. On je čak i kradljivac, uzima sve ono što Božić uistinu jest, rođenje Isusa Krista. Uzima kroz nametnutu kupovinu, a što je lažni privid sreće - istaknula je za Večernji list Simona Mijoković.

Pogledajte na vecernji.hr