40.000 ilegalaca

Italija ne zna gdje protjerati migrante

Foto: Reuters/ PIXSELL
Imigranti u Makedoniji
Foto: Reuters/ PIXSELL
Imigranti u Makedoniji
Foto: Reuters/PIXSELL
imigranti
Foto: MORH
brod Andrija Mohorovičić imigranti migranti
04.01.2017.
u 15:00
Italija ima ugovore samo s Egiptom, Tunisom i Nigerijom o izbacivanju, a i s njima je teško provesti dogovor
Pogledaj originalni članak

Šef talijanske policije Franco Gabrielli uputio je pismo policijskim postajama u kojem traži veću kontrolu na teritoriju koji nadziru kako bi otkrili ilegalne imigrante. Ilegalne imigrante trebalo bi smjestiti u centre za identifikaciju, a sve one koji nemaju pravo tražiti azil izbaciti iz Italije, piše Gabrielli.

Ministar unutarnjih poslova Marco Minniti u vladi Paola Gentilonija najavio je kako bi svaka regija od njih 20 trebala imati barem jedan centar za identifikaciju i izbacivanje imigranata. Neki mediju odmah su reagirali te napisali kako je riječ o strožem držanju nove vlade u odnosu na Renzijevu.

No, nije baš tako. Tijekom 2016. otkriveno je 40.000 imigranata bez dozvole boravka, od kojih je za 30.000 potpisan dokument o izbacivanju iz Italije, ali ih je izbačeno samo 5000.

Dakle, bilo je i kontrole i izbacivanja, ali zašto nisu protjerani svi kojima je potpisan nalog za izbacivanje?

Jednostavno zato što ih se nema kamo deportirati. Trenutačno Italija ima ugovore samo s Egiptom, Tunisom i Nigerijom o izbacivanju građana tih država, a i s njima je teško provesti dogovor. Primjer je napadač na berlinski božićni sajam Anis Amri, kojeg Tunis nije htio preuzeti.

Potrebno je i organizirati charter letove za prebacivanje ilegalnih imigranata itd. Minniti će uskoro poći na turneju po afričkim državama kako bi s njima potpisao sporazume na osnovi kojih bi prihvaćali državljane koji su ilegalno ušli u Italiju.

No i ti sporazumi imaju cijenu. Svojedobno je bivši talijanski premijer Berlusconi potpisao takav sporazum s libijskim čelnikom Gadafijem. Italija je trebala ne samo opskrbiti Gadafijevu policiju potrebnim sredstvima (patrolni čamci, džipovi...) već i sagraditi autocestu duž cijele libijske obale.

Rušenjem Gadafija sve je palo u vodu i sada Italija mora s Libijom – ali s kime? – potpisati novi sporazum. Još jedan detalj. Centri za identifikaciju i izbacivanje osnovani su 1998. godine. Dakle ni tu nije ništa nova, osim što ih je sada samo pet, a ubuduće bi ih trebalo biti 20.

Inače, u 2016. godini stiglo je u Italiju oko 200.000 izbjeglica, od kojih čak 25.000 maloljetnika bez pratnje. I to je još jedan od problema.

>> U 2016. drastično porastao broj tražitelja međunarodne zaštite

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

TH
than
17:08 04.01.2017.

A zasto ste ih vozili u Italiju ? lijepo okrenuti brod i vratiti ih nazad. U biti napravili ste si medvjedju uslugu...

IB
istina_boli
15:41 04.01.2017.

One koji su pobjegli od rata, smjestit u prihvatne centre, a ostalima dat rok za napustanje zemlje u suprotnom u organ donore.

Avatar naroz
naroz
17:49 04.01.2017.

hhahaa pa kako bi bilo nazad odakle su dosli