PLATI PA SE BUNI

Italija: Porez na prosvjede

Foto: AFP
Italija: Porez na prosvjede
17.08.2010.
u 13:41
Iz cijele se zemlje dolazi prosvjedovati u glavni grad, a to građane Rima stoji i u novcu i u normalnom odvijanju svakodnevnog života. Mnoge su ulice zatvorene, javni promet je izmijenjen, a sve to trpe građani Rima.
Pogledaj originalni članak

RIM – Svi koji dolaze prosvjedovati u Rim trebali bi platiti određen porez za pokriće troškova koje plaća grad, predložio je gradonačelnik Rima Gianni Alemanno, predstavnik Stranke sloboda, čime je izazvao polemiku. Odmah je odgovorila oporbena Demokratska stranka kazavši kako su "prosvjedi zajamčeni Ustavom". Predsjednica regije Lazio Renata Polverini, također članica desnog centra, izjavila je kako je Alemanno samo htio upozoriti na probleme s kojima se suočavaju Rim i njegovi građani zbog brojnih manifestacija.

– Organizatori prosvjeda trebali bi platiti neke troškove, a ne da sve plaćaju građani Rima – rekao je Alemanno i naglasio kako je u prvih šest mjeseci ove godine bilo 525 nacionalnih manifestacija u glavnome gradu Italije. Iz cijele se zemlje dolazi prosvjedovati u glavni grad, a to građane Rima stoji i u novcu i u normalnom odvijanju svakodnevnog života. Mnoge su ulice zatvorene, javni promet je izmijenjen, a sve to trpe građani Rima.

A, evo i koliko grad stoje razne manifestacije. Za prosvjed od 10.000 osoba grad mora platiti 7000 eura prekovremenog rada gradskim policajcima, zatim 5000 eura dodatnog posla za gradsku čistoću (AMA), daljnjih 5000 eura za jamstvo zdravstvene usluge itd., odnosno ukupno 18.000 eura za manifestaciju sa samo deset tisuća osoba. Za manifestacije u kojima sudjeluje 100.000 osoba grad mora potrošiti 100.000 eura, a za manifestacije većeg broja osoba grad izdvaja oko 215.000 eura. Godišnje se u Rimu održi više od tisuću prosvjeda, odnosno u prosjeku više od tri dnevno, što utječe i na stanje u gradskoj blagajni.

– U glavnom gradu su sve nacionalne institucije i logično je da se pred njima prosvjeduje. Na troškove je upozorio gradonačelnik, ali ne vjerujem da prosvjednici, koji na primjer brane svoja radna mjesta, trebaju platiti za iskazivanje svojih potreba i želja – izjavila je Polverini.

U Italiji, kao uostalom u Francuskoj, Velikoj Britaniji i Njemačkoj, prosvjednici ne moraju plaćati za organiziranje manifestacija. Uglavnom je svugdje potrebno prijaviti neku manifestaciju najmanje tjedan dana ranije kako bi se prosvjednicima osigurali svi uvjeti za iskazivanje svoga stajališta.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.