U sklopu projekta "Razminiranje socijalno-gospodarske infrastrukture u Ličko-senjskoj, Sisačko-moslavačkoj i Zadarskoj županiji", koja se financira bespovratnim sredstvima EU od 3.159.000 eura i jednim milijunom eura iz državnog proračuna, provodi se i razminiranje područja Blinjskog Kuta i Gornjeg Komareva u Sisačko-moslavačkoj županiji. Prezentaciji tog projekta, kojim će se od minske opasnosti osloboditi 1,3 četvorna kilometra, bili su nazočni predsjednik Republike Ivo Josipović, ravnateljica Vladinog ureda za razminiranje Dijana Pleština, predstavnici diplomatskog zbora, saborski zastupnici, te čelnici lokalne vlasti.
Kako je obrazložio ravnatelj HCR-a Dražen Jakopec, riječ je o 15 posto od ukupno minama zagađene površine županije. Konačni je cilj projekata razminiranja, da se do 2019. godine ostvari Hrvatska bez mina, ili kako je dodao Jakopec Europska unija bez mina.
- Razminiranje je jedan od prioriteta RH, ne samo zbog sigurnosti, nego i gospodarskog razvoja, te povratka ljudi. Pokrivenost minama je bila dramatično velika, i vjerujem da cilj razminiranja do 2019. godine bude ostvaren. Projekt razminiranja je odličan primjer suradnje RH s EU i prijateljskim zemljama, koje su nam pomagale u razminiranju. Prilikom razminiranja važno je voditi računa da se svi krajevi ravnomjerno razminiraju. Vjerujem da će se ugled koji imaju projekti razminiranja i zahvalnost naših građana, zadržati do kraja i da će se projekt zadržati visoku razinu. Važno je napomenuti da smo znanjem i tehnikom spremni pomoći i drugima koji imaju sličan problem - rekao je predsjednik Josipović. Inače, ra razminiranje područja deset hrvatskih županija, Vlada je dosad izdvojila 4,2 milijarde kuna, a od 1998. godine do danas, EU je pomogla razminiranje s 31 milijunom eura. Tijekom prezentacije prikazan je rad dresiranih pasa, ručna detekcija pirotehničara i rad strojeva za razminiranje.
>> Tijekom 2015. moći ćemo reći da je Vukovarsko-srijemska županija očišćena od mina'