O novim političkim strankama u emisiji Hrvatskog radija U mreži Prvog razgovarali su Drago Prgomet koji je osnovao udrugu HRID i Ivo Josipović koji osniva novu stranku Naprijed Hrvatska – Progresivni savez.
Na pitanje zašto je osnovao udrugu, a ne stranku Drago Prgomet rekao je da su ''inicijatori udruge jednostavno željeli nuditi rješenja, a ne političke pozicije''.
- Nastali smo kao rezultat nezadovoljstva postojećim stanjem vjerujući da se politika, ali i društvo, može voditi na potpuno drukčiji način. Osnovna zamjerka su ogromne podjele hrvatskog društva koje je kao takvo nezrelo za ozbiljne promjene i mi smo ponudili dijalog. Ne samo dijalog radi razgovora nego kao temelj dobrih rješenja. Bez promjena, s ovakvim politikama hrvatska država ne može naprijed - rekao je.
Na pitanje tko bi se trebao odazvati dijalogu kazao je da je da su dijalog ponudili građanima, ali i politikama i političarima kojima je poručio da ''prihvate dijalog i promjene''.
- Političari moraju shvatiti da se bez konsenzusa ne mogu naći dobra rješenja. Konsenzus nije kukavičluk. Konsenzus je odgovornost, a političke odgovornosti nedostaje u Hrvatskoj - rekao je Prgomet.
Nije siguran u to da bi bilo lakše politiku mijenjati putem političke stranke nego putem udruge.
- Udruga je dobar način da se djeluje. Svjesni smo da mi ne znamo sve i ne možemo sve sami. Zato smo i spremni i hoćemo surađivati s drugim udrugama, stručnjacima pa i političarima koji to žele - rekao je Prgomet. Na pitanje hoće li se udruga pretvoriti u stranku, rekao je da nemaju takvu namjeru.
- Udruga sigurno neće sudjelovati na ovim parlamentarnim izborima niti će poduprijeti neku od postojećih stranaka - kazao je. Dodao je da će na sljedećim parlamentarnim izborima vjerojatno sudjelovati, ali isključivo kao neovisan kandidat.
Ivo Josipović na pitanje što će novo ponuditi on i stranka biračima odgovorio je da će "ponuditi drukčiji pristup postojećim problemima".
- Mi smo s dijela spektra koji nazivamo lijevim centrom. Smatram da ljevica danas nema autentičnog zagovornika na sceni, a da politike koje pretendiraju voditi državu premalo pozornosti posvećuju razvoju - rekao je Josipović. Program stranke prilično će se doticati s programom koji je imao kao predsjednički kandidat.
- Ja sam kao predsjednik nudio Vladi i parlamentu ozbiljne reforme i nije bilo odaziva. To je razlog zašto osnivam stranku, zašto želim sa svojim istomišljenicima ponuditi i praktičnu provedbu toga - rekao je Josipović.
Govorio je i o članovima svoje buduće stranke.
- Ima puno istaknutih osoba. Ima poznatih osoba iz svijeta kulture i znanosti, ali ja njima ostavljam da se prezentiraju kao budući članovi. Velika operna diva Dunja Vejzović će se pridružiti stranci. Neće joj biti u fokusu neposredno političko djelovanje, ali ako imate takve osobe od formata koje podržavaju stanku, to puno znači - rekao je Josipović.
Potvrdio je i da će se stranci pridružiti Anto Nobilo i Nikica Gabrić. Ostala imena nije htio otkriti.
Na pitanje očekuje li nezadovoljnike iz SDP-a da mu se pridruže, Josipović je rekao da "ne grade stranku kao lovci na glave".
Prgomet i Josipović govorili su i o podjelama u društvu.
- Činjenica je da hrvatsko društvo nije nikad bilo podjeljenije nego što je danas. Ne pristajem na poruku svi političari su isti i ništa se ne može promijeniti - rekao je Prgomet. Također je istaknuo da će njegova udruga "nuditi konkretna rješenja koja će se doticati debirokratizacije društva".
Josipović je kazao da su podjele duboke. - Ali podjele, posebno ove povijesno utemeljene, forsiraju se zato što nema drugog sadržaja. One su postale instrument velikim blokovima za stavljanje pod tepih suštinskih problema. Nedostaje ozbiljnih reformi - dodao je Josipović.
>> Prgomet osnovao HRID, na predstavljanje došli Valentić i Lovrinović
>> Josipović: Još u izbornoj noći znao sam da se ne vraćam u SDP
Vijest iz bijeloga svijeta (za one čiji horizonti završavaju Jasenovcem i Bleiburgom): danas se u Irskoj sastaju britanski prestolonasljednik princ Charles i Gerry Adams, danas političar, nekad gonjeni terorist i lider IRA-e. O čemu će razgovarati? Neće o britanskoj kolonizaciji Irske i gladi koja je u 19. stoljeću ubila više od milijun (1.000.000) Iraca (gladi izazvanom nestašicom krumpira dok su pritom britanski moćnici izvozili žitarice iz Irske), niti o bombama kojima je IRA u svojoj dugogodišnjoj kampanji pobila stotine nedužnih ljudi. Razgovarat će o suradnji i budućnosti. O miru i zbližavanju. Tako nešto u našem autističnom i samodopadnom društvu je nemoguće, stoga nam i je kako je.