U ovom trenutku razvoj čekaju projekti obnovljivih izvora energije vrijedni 1,5 milijardi eura, a zbog novih pravila Hrvatskog operatora prijenosnog sustava (HOPS) pitanje je kad će i hoće li se uopće oni moći razviti. Komentiraju tako iz udruženja Obnovljivi izvori energije Hrvatske (OIE) Pravila o priključenju na prijenosnu mrežu, koja je HOPS objavio koncem prošlog tjedna.
– HOPS novim pravilima proces izdavanja potrebnih dozvola za OIE projekte produljuje za gotovo dvije godine. Tako će za dobivanje elektroenergetske suglasnosti, koja je uvjet za ishođenje lokacijske dozvole, investitori čekati između devet i 12 mjeseci. Za elaborat o mogućnosti priključenja čekat će 90 dana, a za elaborat optimalnog tehničkog rješenja priključenja dodatnih pet do osam mjeseci. Usporedbe radi, EU nalaže da se sve dozvole za građenje trebaju izdati u roku od dvije godine, dok je sada samo za rješavanje priključka potrebno godinu i pol – kažu u udruženju OIE pa dodaju da, prema novim pravilima, nije sigurno ni kada, a ni koliko električne energije će HOPS od obnovljivaca preuzeti u mrežu. S druge strane, ističu, HOPS ima pravo u bilo kojem trenutku OIE postrojenje isključiti iz mreže.
– U početnoj fazi razvoja OIE projekta investitor ispunjava sve svoje financijske obveze, dok HOPS svoje obveze odgađa do izgradnje nove mreže, što će se dogoditi za otprilike 20 godina, iako već sad uzima novac za priključak i izgradnju – kažu u OIE pa dodaju i da prema ovakvim pravilima nijedna financijska institucija neće odobriti kredit za OIE postrojenje za koje ne zna za koliko će proizvedene električne energije moći isporučiti račun i dobiti povrat investicije.
VEZANI ČLANCI:
– Investitorima se tako poručuje da nisu dobrodošli, a postizanje energetske samostalnosti i neovisnosti produljujemo unedogled. U razvijenim EU državama situacija je, jasno, drukčija – poručuju iz udruženja OIE.
OIE jedna je od najvećih globalnih prijevara.