AFERA

Izbjegla srpska obitelj tvrdi da je u Hrvatskoj čeka zatvor

21.07.2003.
u 00:00
Home Office je uvjeren da su Bamburači ekonomski migranti, te da im život u Hrvatskoj nije ugrožen zbog političkih razloga
Pogledaj originalni članak

Zastupnik Nick Brown predstavio je prošli tjedan peticiju sa 1400 potpisa kojom je od parlamenta tražio da zaustavi deportaciju hrvatskih državljana Branke i Steve Bamburača. Bamburači, koji trenutno žive u Brownovoj izbornoj jedinici u Newcastleu, emigrirali su iz Hrvatske 1997. i zatražili politički azil. Home Office odbio im je dati azil jer je uvjeren da im život u Hrvatskoj ničim nije ugrožen, odnosno da žele ostati zbog ekonomskih razloga. Bamburači su najavili žalbu i istodobno pokrenuli javnu kampanju protiv deportacije, u koju se, uz Browna, uključio i nacionalni teniski savez jer im je kći talentirana tenisačica. Mediji, predstavnici saveza i Brown tvrde da je riječ o "budućoj zvijezdi Wimbledona", čiji će se razvoj zaustaviti ako dođe u Hrvatsku.

- Molim parlament da zaustavi deportaciju Bamburača. Stevo Bamburač je Srbin... Njihova desetogodišnja kći Sabrina je izuzetno nadarena tenisačica... Njezina ljudska prava, koja joj omogućavaju da razvije svoj talent u Britaniji, bit će okrutno pogažena ako se deportiraju - izjavio je Brown. Priopćenje sličnog sadržaja objavio je i tenski savez.

Nakon brojnih napisa u lokalnim medijima, priču o Bamburačima objavio je i ugledni The Times kojemu je Stevo Bamburač izjavio da se ne želi vratiti jer mu "prijeti višegodišnji zatvor zbog toga što je prije pet godina odbio služiti vojni rok". Na taj napis regirao je i hrvatski veleposalnik u Londonu Joško Paro, koji je u pismu The Timesu podsjetio da je Hrvatska građanima srpske nacionalnosti, u vrijeme kada je Bamburač napustio zemlju, dala zakonsko pravo da ne služe hrvatsku vojsku ako to ne žele. "Također, osobe starije od 30 godina, a gospodin Bamburač ima 33, neće snositi nikakve posljedice ako nisu služili vojsku jer su živjeli u inozemstvu. Gospodinu Bamburaču ne prijeti zatvor kad se vrati u Hrvatsku jer nije želio služiti vojsku. Kad se vrati, gospodin Bamburač i njegova obitelj možda će imati problema s pronalaženjem posla, ali taj problem ima 17 posto nezaposlenih građana. Obitelj Bamburač ima svako pravo boriti se za bolji život, ali gospodin Bamburač nema pravo obmanjivati ljude koji njemu, njegovoj obitelji i britanskom tenisu žele dobro. Siguran sam da će i Tenski savez Hrvatske pokazati veliko zanimanje za napredak talentirane tenisačice kao što je Sabrina", napisao je veleposlanik Paro.

Unatoč brojnim pokušajima Bamburači su odbili bilo kakav kontakt s hrvatskim medijima, te nismo uspjeli doznati gdje su živjeli prije odlaska, ni gdje je S. Bamburač trebao služiti vojsku. S obzirom na to da su u Britaniju došli 1997, velika je vjerojatnost da su živjeli u Podunavlju. Te godine je velik broj hrvatskih Srba iz Podunavlja zatražio azil u Britaniji, i zbog čega su uvedene i vize za građane Hrvatske.

Pogledajte na vecernji.hr