Beogradske Večernje novosti tvrde kako 47.000 umirovljenika koji su izbjegli iz Hrvatske 90-tih i danas žive u Srbiji, od Hrvatske potražuju 80 mirovina pa se ovaj "problem" spominje i u međudržavnom sporazumu što su ga Hrvatska i Srbija potpisale 2008. ali, se on, tvrde izbjegli Srbi, ne primjenjuje.
Jovo Kablar, predsjednik Udruženja umirovljenika iz Hrvatske, kaže kako Hrvatska izbjegava svoju obvezu isplate mirovina za 47.000 umirovljenika koji očekuju u Srbiji 80 mirovina, sve tamo od 1991. - Razumijemo da postoje izvjesne nedoumice u sporazumu, ali imamo i mi svoje prijedloge i sugestije koje ćemo podnijeti hrvatskom mirovinskom fondu. Tražimo da zaostale mirovine prime svi koji ih nisu primili od 1991. , da se onima koji su dobivali ček iz Krajine isplati razlika, a ukoliko su korisnici preminuli neka njihovi nasljednici dobiju zaostali novac - iznosi Kablar svoje želje dodajući kako Hrvatska "iako je postala članica EU, nije riješila problem isplate dospjelih, a neisplaćenih mirovina građanima koji su za vrijeme rata živjeli na prostoru pod zaštitom UN", hoće reći Kablar, u okupiranim dijelovima Hrvatske koju su Srbi nazvali "Krajinom".
Novosti i Jovo Kablar tvrde kako je Hrvatski mirovinski fond odbijao zahtjeve samo jer su "napisani ćirilicom, iako na to nisu imali pravo, a s druge strane, naš PIO nijednom nije odbio dokumente napisane latiničnim pismom".
>> 'Tko ostane u 2. stupu, neće moći koristiti povoljnije mirovine'
Jovo i slični, dobiti ćete to od države za koju ste se borili i ginuli, ovo nije vaša i od nje nemate što tražiti. Eventualnu isplatu i tih mirovina možemo preuzeti i izvršiti nakon što račun za ratnu odštetu povećamo za vaša potraživanja, umanjeno za pripadajuće naknade i poreze Hrvatske, a u roku pet godina (točno za onoliko vremena koliko je trajala okupacija), naravno nakon što vaša matična država uplati do zadnje lipe ratne štete.