Zdravstveno stanje izbjeglica koji će biti smješteni u prihvatnim centrima utvrđivat će posebno oformljeni medicinski timovi, odnosno liječnici obiteljske medicine i pedijatri koji znaju engleski ili francuski jezik. Oni će biti dostupni dan i noć te će zdravstvenim pregledom utvrđivati stanje izbjeglica, boluju li od neke kronične ili zarazne bolesti te će ih prema potrebi uputiti u bolnice.
Za organizaciju ovih timova zaduženi su zavodi za javno zdravstvo i domovi zdravlja u županijama u kojima će ovi ljudi biti smješteni. Liječnici će provjeriti i njihov cjepni status. Mogućnost da sa sobom imaju cjepne knjižice sigurno nije velika, a iz Ministarstva su poručili da će izuzev dokumentacije liječnici pregledom ožiljaka utvrđivati jesu li cijepljeni protiv tuberkuloze. Ostala cijepljenja ne ostavljaju fizičke ožiljke te će svi odrasli koji ne mogu dokazati cjepni status biti cijepljeni protiv ospica, difterije, tetanusa i dječje paralize, dok će djeca u istoj situaciji biti cijepljena prema važećem Kalendaru cijepljenja RH.
Iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo poručili su da potrebnih doza cjepiva ne manjka i da neće cijepiti izbjeglice koji su u Hrvatskoj samo u tranzitu. U prihvatilištima će provesti mjere dezinfekcije, dezinskecije i deratizacije.
>> Do 19 sati u Hrvatsku ušla 892 migranta. 'Pozivam sve institucije da se maksimalno uključe'
ne manjka cjepiva? super. meni je pedijatrica rekla da mi ne moze cjepiti dijete jer nema cjepiva. o cijem cete ih trosku smjestiti u moje bolnice?