I mi smo bili izbjeglice, pustite ljude neka žive, kamo će taj jadan narod", rečenica je koju je izgovorila jedna od mještanki Tovarnika. Ona najbolje opisuje odnos Hrvata prema izbjeglicama koji su mjesecima bili tu negdje, u našoj blizini.
No, dojučerašnje slike koje su nam dolazile iz Mađarske, Srbije i Makedonije danas su naša stvarnost. Stvarnost koja Hrvatima nije nepoznanica. Početkom devedesetih deseci tisuća Hrvata morali su napustiti svoje domove bježeći pred zločinačkom Jugoslavenskom armijom. Danas, dvadeset pet godina poslije, u prilici smo prihvatiti one koji također bježe pred zločinom. Nitko nema pravo osuđivati ni one koji postavljaju pitanja, koji osjećaju strah da bi se među njima mogli naći i teroristi ili da će masovan priljev izbjeglica poremetiti naš ustaljeni način života. I to je ljudski. Upravo se zbog toga svi, od medija do politike, moraju uključiti u stvaranje jasne slike ne bježeći ni od neugodnih pitanja i dilema. Samo otvorenošću i činjenicama društvo se zrelo može suočiti s problemom i eliminirati dezinformacije.
Prema saznanjima Večernjeg lista, hrvatske sigurnosne službe intezivno prate razvoj situacije. Njihove procjene govore kako izbjeglicama, među kojima je oko šezdeset posto muškaraca i četrdeset posto žena i djece, Hrvatska nije konačno odredište.
>> MUP: Do 19 sati u Hrvatsku ušla 892 migranta. Volonteri: Izbjeglice su dehidrirane i izmučene
"Njihove procjene govore kako izbjeglicama, među kojima je oko šezdeset posto muškaraca i četrdeset posto žena i djece, Hrvatska nije konačno odredište."...To znamo. Ali, Klariću, sunce moje, upregni tu jednu živčanu stanicu pa zaključi slijedeće: ako se Hrvatska napuni izbjeglicama, ako ogradom i vojskom budu zatvorene slovenska i mađarska granica, ako ih Srbija neće (a znamo da neće) htjeti primiti natrag, što će napraviti: a) izbjeći u BiH, b) izbjeći u Crnu Goru, c) katapultirati se u Njemačku, d) mirno pustiti da ih se deportira nazad u Afriku ili Bliski istok, d) ostati zauvijek ovdje.