PRIVATIZACIJA INE

Izbor partnera u lipnju?

03.05.2003.
u 00:00
Idućeg bi tjedna Vladini savjetnici mogli "izlistati" trenutačni poredak OMV-a, MOL-a i Rosnefta te s time upoznati premijera Račana i Savjet za privatizaciju Ine
Pogledaj originalni članak

Tri potencijalna kupca 25 posto plus jedne dionice Ine, austrijski OMV, mađarski MOL i ruski Rosneft, upravo tim redoslijedom, početkom ovoga tjedna upoznali su hrvatske stručnjake s ponudama. Nasuprot njima sjedili su stručnjaci Vladinih savjetnika Deutsche bank i Price Waterhouse Coopersa, predstavnici Ministarstva gospodarstva i Ine. Iako je bila riječ o povjerljivim razgovorima, doznali smo da je najviše vremena potrošeno na objašnjavanje stajališta i zajedničku budućnost u kojoj bi svaka kompanija dala doprinos u otvaranju i zauzimanju još većeg dijela naftnog i plinskog tržišta jugoistočne Europe.

Ovih će dana stručnjaci Deutsche bank i Price Waterhouse Coopersa imati pune ruke posla sastavljajući izvještaj u kojem će navesti i procjene pojedinih kompanija. S njime bi trebao biti upoznat i ministar gospodarstva i premijer , koji je na čelu Savjeta za privatizaciju Ine. Država želi ovaj put mnogo pažljivije rješavati sudbinu Ine jer je riječ o najvećoj hrvatskoj kompaniji i njenoj strateškoj budućnosti. Zbog toga će se nastojati pomno izbalansirati svi odnosi kako bi se do početka idućih pregovora, vjerojatno 12. svibnja, napravila temeljita platforma za te razgovore.

Iako se mnogima činilo da je cijeli privatizacijski proces Ine zašao u slijepu ulicu, pokazuje se da to ipak nije tako. Ako je vjerovati najavi ministra Jurčića, Ina bi svog strateškog partnera mogla dobiti čak u prvoj polovini lipnja, dakle vrlo brzo. Mnoga nagađanja o ponuđenom novcu za Inu govore o svoti od 300 do 500 milijuna dolara, no doista je teško i nezahvalno u ovom trenutku kalkulirati time. Jer, s jedne strane, neke procjene Ine govore o dvije milijarde dolara vrijednosti pa bi 25 posto od toga bilo oko pola milijarde dolara, no s druge strane - vrijednost Ine može se i mijenjati zbog novih otkrića plina u Siriji, proizvodnje i istraživanja u podmorju Jadrana itd. No, svima je jasno da novac nije presudan u privatizaciji i da je mnogo veća važnost upravljačkih prava, zajedničkih interesa i sinergije koja se može dobiti zajedničkim djelovanjem na ovom dijelu europskog tržišta. Zbog toga mnogi smatraju da su u prednosti OMV i MOL u odnosu na ruski Rosneft koji, za razliku od te dvije kompanije, nije prisutan na ovom dijelu tržišta. No, vrlo brzo će se vidjeti kakav će poredak "izlistati" Vladini savjetnici i što o tome misli Savjet za privatizaciju Ine i premijer Račan.

Zdravko Cesar

Pogledajte na vecernji.hr