stroža pravila

Izglasana direktiva koja dopušta zemljama EU zabranu uzgoja GMO

Foto: Marko Lukunić/PIXSELL
Izglasana direktiva koja dopušta zemljama EU zabranu uzgoja GMO
13.01.2015.
u 15:36
Biljana Borzan: Nova pravila nisu idealna, ali daju veću samostalnost zemljama članicama
Pogledaj originalni članak

U Europskom parlamentu izglasan je konačan tekst direktive koja dopušta zemljama članicama ograničenje ili zabranu uzgoja GMO na njihovom teritoriju. Tekst je usuglašen u pregovorima s Europskim vijećem i Komisijom i nakon objave u službenom glasniku EU stupa na snagu.

– Dokument o kojem ćemo glasati nije idealan, no ispunjava svoj glavni cilj. Zemlje članice će imati više neovisnosti zabraniti uzgoj GMO-a na svojem teritoriju. Drago mi je što je uvažen moj amandman koji obvezuje biotehnološke tvrtke da, u razdoblju od predlaganja do stupanja na snagu nacionalnih mjera zabrane, prekinu sve aktivnosti vezane uz sijanje GMO kultura – kazala je hrvatska europarlamentarka Biljana Borzan, koja je putem amandmana sudjelovala u izradi direktive te glasala za kompromisni tekst.

Direktiva obvezuje zemlje koje dopuste uzgoj GMO na provođenje striktnih mjera za sprječavanje prekogranične kontaminacije, ako zemlje s kojima graniče zabranjuju GMO. Europska komisija se nadalje obvezuje u roku od četiri godine izraditi izvještaj o sustavu nadoknade štete uzrokovane uzgojem GMO-a.

– Smatram lošim potezom značajno ublažavanje odredbi o financijskoj odgovornosti "zagaditelja" u slučaju prekograničnog širenja GMO-a u države u kojima je zabranjen. Nadam se da se to neće pokazati točnim na najgori mogući način – upozorila je Borzan.

Ova direktiva bavi se isključivo pravom na ograničenje ili dopuštanje GMO na teritoriju pojedinih zemalja članica. Kontroverzan sustav dopuštenja uzgoja na razini cijele EU ostaje isti. Poznat je slučaj GMO kukuruza Maize 1507 za koji je Europska komisija bila prisiljena dati odobrenje jer se zemlje članice u Europskom vijeću nisu mogle dogovoriti. Čak 19 zemalja je tada glasalo protiv, no zbog kompliciranog  sustava  glasanja nisu imale apsolutnu većinu za zabranu.

>> Europski parlament: Izglasana nova pravila za uzgoj GMO

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 10

LA
Lavica7
17:49 13.01.2015.

NI u ludilu dozvolit GMO u Hrvataskoj.

Avatar stop_GMO_ubija_nas
stop_GMO_ubija_nas
15:58 13.01.2015.

Tko ima iti jedno celiju mozga u glavi nikad nece staviti taj GMO otrov u usta a nedaj boze dati svome djetetu!

Avatar povjesnicar
povjesnicar
19:26 13.01.2015.

Evropska kompanija Singenta: Bez naše dozvole više niko neće moći da posadi papriku. ................. Еvropska kompanija Singenta, koja inače proizvodi GMO seme, sada želi da patentira seme paprike.Oni žele da patentiraju seme, što znači da bez dozvole više niko nigde neće moći da posadi papriku. Udruženja iz 20 zemalja sveta poručuju: „Niko nema pravo na seme„. Odlučili su se na protest jer, nakon nekog vremena, malo po malo, patentiraće svo seme na planeti. Zloglasna GMO kompanija Monsanto takođe pregovara sa Evropom o patentima semena nekih drugih namirnica, kao što su brokoli i boranija. Šta će se dogoditi kada seme bude patentirano? Primer je niz slučajeva koji se odvijaju u SAD-u, a to su parnice koje Monsanto vodi protiv nekolicine seljaka. Naime, Monsanto je u više navrata tužio ljude jer je na njihovim poljima izniklo GMO seme za koje nisu imali dozvolu. Ali, seljaci nisu ukrali seme već se seme putem vetra preselilo na njihova polja. Pretpostavljate, korporacija Monsanto u većini slučajeva dobije presudu pa seljaci plaćaju odštete korporaciji iako su njihova polja, zapravo, oštećena jer GMO truje sve ispred sebe.