Dobivanje energije iz obnovljivih izvora, posebice putem sunčanih ćelija, te njezina prodaja u elektroenergetski sustav još je u povojima u Hrvatskoj. Za sada je samo oko desetak takvih elektrana u Hrvatskoj, a prvu takvu u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji izgradila je tvrtka Ino Solar na gospodarskoj zgradi njezina zaposlenika Mijodraga Wellera u Gornjoj Kovačici nedaleko Velikoga Grđevca.
- Elektrana je kapaciteta 10 kilovata, a njezina izgradnja stajala je oko 25 000 eura. Već su zaključeni ugovori s Herom, HEP-om, HROTE-om i Ministarstvom gospodarstva, pa bi nakon skorašnjeg probnog rada prvi kilovati trebali biti isporučeni u elektroenergetski sustav - priča M. Weller, koji je u svemu također našao računicu jer mu tvrtka plaća najam krova gospodarske zgrade.
Budući da obrađuje dosta zemlje prije nekoliko je godina namjeravao izgraditi postrojenje na bioplin, ali je nakon brojnih prepreka od toga odustao. No, ni izgradnja solarne elektrane nije protekla "bezbolno“ jer je trebala čak godina dana samo za prikupljanje potrebne dokumentacije, kaže Ivan Kovačević, vlasnik InoSolara, pa je bilo popriličnog "loptanja“ između državnih institucija oko pojedinih dokumenata.
InoSolar u Njemačkoj samo u jednom mjesecu postavi elektrana ukupnoga kapaciteta 500 kilovata.
- U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji planiramo postaviti još tri, odnosno još takve četiri elektrane na drugim područjima u Hrvatskoj - kaže Kovačević.
I u Grubišnom Polju projektom Grada počinje izgradnja solarne elektrane kapaciteta 27 kilovata, koja će istovremeno služiti i kao edukacijski centar za korištenje obnovljivih izvora, dok će u tamošnjoj industrijskoj zoni slijedeće godine početi izgradnja dvaju pogona na biomasu, snage 6 megavata, te pogona na bioplin. Za nedavna posjeta njemačkih ulagača u Grubišnom Polju je istaknuto da udio obnovljivih izvora u proizvodnji električne energije za neposrednu potrošnju u Hrvatskoj do 2020. godine mora dosegnuti 20 posto, pa ostaje nada da će ovi puževi koraci u godinama koje slijede postati ipak nešto brži k ostvarivanju toga cilja.
Đulovačka tvrtka Bioel još je početkom ove godine među prvima u Hrvatskoj ugovorom s jednom slovenskom tvrtkom utrla put k izgradnji 11 milijuna kuna vrijedne bio-energane, a nakon nje i još dvije tvrtke s područja Bjelovarsko-bilogorske županije: Rizman iz Velikih Zdenaca i Elpaso iz Grubišnoga Polja. Time bi već tijekom 2012. godine kao prve u Hrvatskoj trebale proraditi tri od ukupno devet bio-energana od 2 megavata koje će od silaže i stajnjaka, kao osnovnih baza, proizvoditi bio-plin, odnosno električnu energiju. Svoj dio kolača uz elektrane pronaći će i poljoprivrednici, budući da se proizvodnja repromaterijala samo za đulovačku elektranu treba odvijati na 600 hektara.
PRovjerite tu firmu Bioel d.o.o. pa ćete vidjet da je povezana s 10-ak firmi Keter Grupe koje su sve redom osnovane ove godine i nemaju prometa. Uostlaom, nidgje nemaju studiju utjecaja na okoliš. To su poduzetnici ala onog što otima djecu, a sad je izašao iz zatvora.