Kapetan bio alkoholiziran

Izletnički brod udario u zid Inine postaje i potonuo, spašeno svih 50 putnika

storyeditor/2021-12-01/PXL_040716_13285861.jpg
storyeditor/2022-07-24/brod.jpeg
25.07.2022.
u 16:23
Osim zapovjednika, na brodu su bila još tri člana posade. Neslužbeno, oni su bili trijezni. U javnosti su se pojavile i priče da je brod udario u obalu i potonuo zbog kvara na motoru. Treba pričekati kraj istrage. Kapetan broda je ujedno i vlasnik obrta u čijem je vlasništvu "Morska vila", a uz nju ima još i dva manja izletnička plovila. Iskusni je skiper.
Pogledaj originalni članak

Nasreću, nitko nije stradao kada je izletnički brod "Morska vila", dužine 21,6 metara, u nedjelju u dva sata u noći pramcem udario u obalni zid Inine benzinske crpke na splitskoj Zapadnoj obali i potonuo. Na brodu je bilo 50 putnika, no svi su se neozlijeđeni uspjeli iskrcati s tonućeg broda.

Zapovjednik broda A.R. (44) iz Okruga Gornjeg priveden je u policiju na triježnjenje i ispitivanje jer je pri havariji imao jedan promil alkohola u krvi.

- Svi putnici, kao i članovi posade, sišli su s broda na obalu i nitko nije ozlijeđen. Na mjesto događaja izišli su vatrogasci, djelatnici Lučke kapetanije i policijski službenici. U tijeku je očevid djelatnika Lučke kapetanije, dok je u službene prostorije policije zbog utvrđene alkoholiziranosti i time postojanja sumnje u kazneno djelo ugrožavanja posebnih vrsta prometa, priveden kapetan broda i zadržan radi provođenja kriminalističkog istraživanja - izvijestili su iz PU Splitsko-dalmatinske. Putnici su uglavnom mladi turisti, riječ je bila o noćnoj party-turi.

Nakon što je "Morska vila" potonula, postavljene su brane koje bi trebale spriječiti zagađenje jer je nafta počela istjecati u more. Zapadna obala smrdjela je u nedjelju po gorivu. O nesreći se oglasilo i Ministrstvo mora, prometa i infrastrukture.

- Angažirani su pripadnici Javne vatrogasne postrojbe Split, čija je pomorska jedinica postavila upijajuće brane oko oštećenog broda kako bi se spriječilo onečišćenje mora i morskog okoliša, u slučaju da se dogodi istjecanje pogonskoga goriva iz brodskog spremnika. Na poziciji su angažirani ronioci radi provjere brodskog trupa ispod razine mora, dok je u dogovoru s vlasnikom broda dodatno angažirana tvrtka za pružanje komercijalnih usluga sprečavanja i uklanjanja onečišćenja mora i morskog okoliša.

Pregledom nadzornih kamera, administrativnim očevidom brodske dokumentacije te suradnjom s policijskim službenicima Pomorske i aerodromske policije Split utvrđuje se točan broj osoba koji je bio na brodu u trenutku nesreće, uključujući i posadu, kako bi se provjerilo jesu li poštovane ili prekršene sigurnosne odredbe propisane temeljem Pomorskog zakonika, odnosno Pravilnika o sigurnosti pomorske plovidbe - kažu u Ministarstvu.

Osim zapovjednika, na brodu su bila još tri člana posade. Neslužbeno, oni su bili trijezni. U javnosti su se pojavile i priče da je brod udario u obalu i potonuo zbog kvara na motoru. Treba pričekati kraj istrage. Kapetan broda je ujedno i vlasnik obrta u čijem je vlasništvu "Morska vila", a uz nju ima još i dva manja izletnička plovila. Iskusni je skiper.

Dubrovnik naplatio prve kazne

Kako očuvati gradove na obali? Divljanje turista mora se zaustaviti, treba uvesti pravila koja će vrijediti svugdje

Kako stati na kraj činjenici da je u našim biserima poput Dubrovnika, Splita, Hvara, Šibenika, Zadra onaj dio stanovništva koji se ne bavi turizmom praktički prisiljen živjeti pola godine u infrastrukturnom kaosu, prometnim gužvama i općem neredu koji iza sebe ostavljaju neodgovorni gosti, istražili smo jer ovih se dana aktualiziralo pitanje treba li Hrvatskoj dugoročni i strateški dokument koji bi bio nacionalno obvezujući i koji bi propisivao uvjete i sankcije u turizmu.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.