I DO 30°C

Izmjerene neviđene temperature mora na Jadranu: 'Nastavi li se ovako, posljedice će biti velike'

Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
Na vodičkim plažama ima dosta gostiju ali tek rijetki se odlučuju ući u more
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
Na vodičkim plažama ima dosta gostiju ali tek rijetki se odlučuju ući u more
Foto: Goran Kovacic/PIXSELL
Crikvenica - omiljeno mjest oza odlazak na more preko vikenda
05.07.2022.
u 20:52
Temperatura mora u Dubrovniku bila je 29 stupnjeva, samo dva stupnja je niža od temperature zraka
Pogledaj originalni članak

Jadransko more ovih dana bilježi nezapamćene temperature. Jučer na Mljetu zabilježena je temperatura od čak 30 stupnjeva, a danas u Dubrovniku i na Mljetu izmjereno je 29 Celzijusa. 

Posjetitelji diljem Hrvatske i sami osjećaju kako se radi o visokom temperaturama. 

- Pretoplo je za šesti, početak sedmog mjeseca, pretoplo - govore, prenosi HRT

Zbog globalnog zagrijavanja znanstvenici ističu da se od 2016. pojavljuju neobične ribe i meduze koje iz toplih mora preko Sueskog kanala i Gibraltarskog prolaza dolaze u Sredozemno more te na kraju u Jadransko.

- Globalni napor je potreban za zaustavljanje rasta temperature i zraka i mora u svijetu. Ono što nam izgleda kao mala promjena, dio stupnja ili jedan stupanj to je jako velika promjena za zajednice u moru i zapanjeni smo količinom promjena, ističe prof.dr.sc. Marcelo Kovačić s Prirodoslovnog muzeja u Rijeci.

Ipak, Jadransko more i dalje je u kategoriji najčišćih mora u svijetu.

- Što se tiče europskih prosjeka mi smo kao cijela Hrvatska jedno 10% bolji od njihovih plaža od prosjeka u EU. Tako da zaista možemo biti zadovoljni, ističe prof.dr.sc. Darija Vukić Lušić s Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije.

Temperatura mora u Dubrovniku bila je 29 stupnjeva, samo dva stupnja je niža od temperature zraka.

- Temperatura je jedan od glavnih regulatora svih biokeomijskih procesa u živim organizmima pa tako i životu u moru. Trend u svakom slučaju nije dobar. Nezabilježeni podatak do sada. Ako se ovako nastavi i ta temperatura prodre u dublje slojeve, svakako može uzrokovati stvarno velike posljedice na živi svijet, poglavito na organizme koji žive na morskom dnu. Oni su jako osjetljivi, ako dođe povišena temperatura u njihovo stanište to je njima smrt, kaže Davor Lučić s Instituta za more i priobalje, sa Sveučilišta u Dubrovniku.

U Jadran dolaze nove vrste, a uslijed toplijeg mora. 

- To je opasno jer su svi ti organizmi uljezi. Sredozemno je pitomo, mirno more, bez opasnih organizama, ali od proboja Sueskog kanala i zbog klimatskih uvjeta kakvi su danas, tropske i suptropske vrste dolaze. Dolaze u ambijent koji je njihov domaći ambijent. To je takav trend zadnjih 30 godina. Pogotovo istočno Sredozemlje, odakle odlaze i u Jadransko more. Ima riba, planktonskih vrsta koje su se udomaćile, zaključio je. 

>> VIDEO Nevrijeme u Lici: Tuča padala u Perušiću

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 15

DU
Deleted user
21:09 05.07.2022.

Ovo danas bje toplo. Nema tu osvježenja. Vidio sam i ribe kako plivaju leđno.

Avatar * mirno zaspem D *
* mirno zaspem D *
22:04 05.07.2022.

1987, Dubrovnik, 10.07 - 20.07, deset dana je zrak bio po danu 36-37, nocu oko 31, more svih deset dana bilo gotovo 30 C. Mali Losinj, pocetak 80-ih (ne sjecam se tocno godine), srpanj, temperature po danu skakale do 40, more takodjer blizu 30, ljudi su predvecer uzimali plasticne stolice s terase kafica i sjedili u moru uronjeni do pasa, toliko je bilo vruce da se more isparavalo i stvaralo maglicu cca 2 m iznad povrsine. Ovo sada je kikiriki spram toga.

DC
DC
01:24 06.07.2022.

Svako ljeto iste price