– Vjerujem da će od 1. srpnja građanima Hrvatske biti lakše živjeti – poručila je danas sa sjednice Vlade premijerka Jadranka Kosor te najavila nova porezna pravila.
A koliko će vam točno biti plaća od 1. srpnja kada na snagu stupaju nove porezne stope, odnosno od 1. studenoga kada se ukida i druga stopa kriznog poreza, izračunajte u Večernjakovu kalkulatoru na sljedećem linku:
>>Premijerkina formula: Izračunajte kolika će vam biti plaća
Sada 4 stope
– Prva stopa za dohodak do 3600 kuna iznosit će 12 posto, od 3601 do 10.800 kuna 25 posto, a preko 10.800 kuna 40 posto. Sada se porez plaća prema četiri stope, a postoje i velike porezne olakšice. Vlada će zadržati osobni odbitak za svakog zaposlenog i odbitke za uzdržavane članove obitelji. Ukidaju se stambena, zdravstvena i olakšica za životna osiguranja, koje godišnje koristi oko 640.000 građana.
Od 1. srpnja 1.480.179 zaposlenih u Hrvatskoj primat će veće plaće nego dosad, ustvrdila je premijerka. Potpredsjendik Ivan Šuker zaključio je kako će od toga datuma do kraja godina u džepovima građana ostati ukupno oko milijardu i pol kuna: 450 milijuna od ukidanja niže stope kriznog poreza, 400 milijuna od ukidanja više stope 1. studenoga te oko 700 milijuna kuna od novih poreznih razreda.
Naša simulacije predloženih poreznih razreda pokazuju da će primjenom novih poreznih pravila velika većina zaposlenih doista plaćati nešto niže poreze nego sada. Mjesečni će dobitak biti od 76 godina za manje plaće do čak 2513 kuna za primanja koja su sedam puta veća od prosječnih.
Bitno veće poreze nego sada plaćat će skupina zaposlenih koja mjesečno zarađuje od 18 do približno 25 tisuća neto plaće. Ana Knežević, predsjednica SSSH, procjenjuje da će porezni udar zahvatiti oko 30 tisuća zaposlenih, a sudeći prema simulacijama, među njima bi mogli biti i ministri te saborski zastupnici koji bi plaćali 500 do tisuću kuna veći poreze, ovisno o tome kolike su im porezne olakšice, prirezi i koliko imaju uzdržavanih članova obitelji.
Radnici koji sada zarađuju oko 3500 kuna na ruke trebali bi od srpnja dobiti 76 kuna više, povišica za one s plaćama oko 6300 kuna bila bi 122 kune, a slično bi mogli proći i zaposleni s plaćama od 10 do 11 tisuća kuna neto. No, oni koji su koristili porezne olakšice za stanovanje i liječenje, primjerice, u konačnici će proći lošije.
Porezni stručnjak Vlado Brkanić kaže da njegove simulacije pokazuju da najteže prolaze zaposleni s plaćama od 25.000 kuna bruto, kojima će prebacivanje iz nižeg u viši porezni razred uzeti čak 1352 kune, ne računajuči prirez. Na 25 tisuća kuna bruto na ruke se sada dobije 14.890 kuna (bez prireza i uzdržavanih članova), a po novome dobilo bi se 13.548 kuna.
Najveći porezni dar dobit će najbolje plaćeni, simulacija kaže da neto plaće od 41 tisuću kuna rastu za 2500 tisuće kuna. – Nećemo dati podršku prijedlogu, oni koji imaju više trebali bi više i doprinositi – tvrdi sindikalka A. Knežević te dodaje da su sindikati podržali donošenje gospodarskog programa, ali ne i pojedine mjere.
400 milijuna gubitka
Nezadovoljni su i u Udruzi gradova, koji tvrde da će zbog podizanja poreznih razreda lokalne jedinice, a ne središnji proračun, godišnje izgubiti 800-900 milijuna kuna. – Gubitak za ovu godinu je oko 400 milijuna, s tim što nam ostaje i obveza povrata poreza za 2009. i prvu polovicu ove godine, ističe Dario Runtić, savjetnik Udruge gradova.
Povrati poreza za prošlu godinu već su krenuli, očekuje se da će iznositi oko dvije milijarde. I iduće će se godine podnositi prijave za prvi dio 2010., tako da se rasterećenje porezne administracije ne očekuje do 2012. Vlada ukida olakšice uz objašnjenje da kompliciraju sustav.
>>Premijerkina formula: Izračunajte kolika će vam biti plaća
samo napred . uskoro ce goriti i Agram kao Atina