NAVODNJAVANJE

Izraelski Netafim nudi 'kap po kap' za spas slavonskih seljaka

Foto: Dragutin Šantoši
navodnjavanje
Foto: Dragutin Šantoši
navodnajvanje
Foto: Dragutin Šantoši
navodnjavanje
07.06.2012.
u 17:36
Nova vlast konačno je izvukla projekte navodnjavanja iz ladica i krenula s mrtve točke, kaže Božidar Žanko iz tvrtke Bioplan
Pogledaj originalni članak

Virovitica – Zbog povećanog zanimanja poljoprivrednika za korištenje sustava navodnjavanja u proizvodnji hrane danas je u organizaciji Hrvatske poljoprivredne komore u hotelu 'Mozart' u Špišić Bukovici održano savjetovanje o navodnjavanju poljoprivrednih površina na kojem je sudjelovalo više od 30 poljoprivrednika s područja Virovitičko-podravske županije. O problematici je uvodno govorio glavni tajnik Damjan Bogdanović naglasivši da će HPK poljoprivrednicima i dalje pomagati u uvođenju suvremenih tehnologija i stvaranju uvjeta za profitabilniju proizvodnju hrane u Hrvatskoj.

Izraelska iskustva i tehnologija najučinkovitija  

Tridesetogodišnja iskustva u razvoju tehnologije za navodnjavanje, ali i navodnjavanju poljoprivrednih površina na gotovo svim kontinetima svijeta hrvatskih poljoprivrednicima prenijeli su Eli Matan, glavni agronom i Moran Ben Ami, regionalni menager svjetski poznate tvrtke Netafim iz Izraela koja je lani u ovoj djelatnosti ostvarila prihod veći od 800 milijuna dolara.  Stručnjaci tvrtke Netafim proslavili su se u svijetu po tehnologiji navodnjavanja 'kap po kap' koja je pokazala praktične rezultate u mnogim djelatnostima poljoprivredne proizvodnje.

-Najveća smo kompanija u ovoj djelatnosti koja danas djeluje na području više od 130 država u kojima imamo 13 tvornica s 27 podružnica. Djelujemo u svim svjetskim poljoprivrednim centrima osim u Sibiru. U toj tehnologiji danas nismo jedini, ali smo svakako bili prvi, naglasio je Eli Matan potvrdivši da je pomoću njihove tehnologije i opreme hrvatski poljoprivrednici vrlo brzo i na isplativ način mogu povećati proizvodnju hrane.

Ulaganje po hektaru voćnjaka od 25 do 30 tisuća kuna  

Varaždinska tvrtka MGM predstavnik je izraelskog Netafima za Hrvatsku i desetak godina surađuje u promicanju tehnologije navodnjavanja na ovom području. – Dovođenje vode do poljoprivrednih parcela i izgradnju velikih sustava danas pomažu IPARD programi i hrvatska država, ali u tome trebaju sudjelovati i poljoprivrednici. Ulaganje ovisi o vrsti poljoprivrednog nasada, pa tako po hektaru voćnjaka ta investicija iznosi oko 25 do 35 tisuća kuna, kaže Miro Novak iz tvrtke MGM.

Dolina Neretve danas je kao naučna fantastika

Tvrtka Bioplan iz Kaštel Kambelovca pet godina savjetuje poljoprivrednike u izradi i izvedbi projekata u navodnjavanju, pronalazi tehnološka rješenja u opremanju objekata za proizvodnju povrća i cvijeća, a u staklenicima opremanje za proizvodnju svježeg povrća. Njihovi stručnjaci tehnička su potpora izraelskom Nefatimu.

-U bivšoj državi imali smo velike projekte navodnjavanja kao što je Dolina Neretve, HEPOK Mostar, Popovo Polje koji danas izgledaju kao znanstvena fantastika dok u Hrvatskoj nismo imali većih uspjeha u tome. Danas su nam na raspolaganju razvojni Europski fondovi dok je nova vlast konačno izvukla projekte navodnjavanja iz ladica i krenula s mrtve točke. Izraelska tehnologija navodnjavanja prisutna je na našem  više od deset godina  i pokazala je da su sistemi 'kap po kap' ostvarili najbolju iskoristivost, smanjenu potrošnju vode i najveće prirode u proizvodnji hrane, izjavio je Božidar Žanko iz Bioplana.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

NB
Ne_Bumo_Se_Dali
18:23 07.06.2012.

A koliko bi arapskog pijeska Netafim mogao natapati "kap po kap" i kolika bi mu tada bila dobit?

AG
Agramer198
18:44 07.06.2012.

"Dolina Neretve danas je kao NAUČNA fantastika" Daj se još derite "Jugoslavijo, Jugoslavijo..."

AG
Agramer198
18:49 07.06.2012.

"regionalni menager"-boli glava "najveće prirode"-valjda "najveće prihode"... Kaj vas nije barem malo sram?? o.O