Ukrajina se nalazi u sličnoj situaciji kao Hrvatska za Domovinskog rata i poraća, s velikim brojem izbjeglih te s teritorijem koje su okupirale ruske snage, stoga je zanima “hrvatski model” mirne reintegracije i prihvata izbjeglica.
Domaća iskustva
S tim je ciljem u ponedjeljak u Kijevu boravio nekadašnji šef Vladina Ureda za prognanike i izbjeglice Lovre Pejković. S predstavnicima tamošnjih ministarstava unutarnjih i vanjskih poslova, socijalne skrbi i financija te izaslanicima Visoke Rade razgovarao je o “hrvatskom modelu”.
– Prenio sam naša iskustva, od početka agresije na Hrvatsku, pojave prognanika i izbjeglica i načine zbrinjavanja, preko oslobađanja teritorija, procjene i opisa ratne štete, obnove i povratka do mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja. Potom, procese vezane uz reintegraciju, mandat UNTAES-a kao prijelazne uprave, do izbora i uspostave ustavno-pravnog poretka – govori nam Pejković. Ukrajince je, kaže, najviše zanimao model zbrinjavanja izbjeglica.
– Kod njih je to prepušteno nevladinim udrugama i volonterima pa traže sustavno rješenje – govori Pejković. Ukrajinskim kolegama govorio je i o teškoćama s kojima se susretao kad se stvarala država i Hrvatska borila s humanitarnom katastrofom.
– Najveći je problem bila administrativna nekoordinacija, a i nemamo pozitivna iskustva u obnovi gospodarstva na tim područjima – kaže.
I dok je Pejković Ukrajincima iz prve ruke prenio ekspertizu rada i prihvata izbjeglica, širu sliku – koja uključuje i političko rješenje – tamošnjim kolegama daje europarlamentarac Andrej Plenković (HDZ).
– Kao predsjednik Parlamentarnog odbora za pridruživanje između EU i Ukrajine kontinuirano zagovaram pozitivna iskustva hrvatskog modela mirne reintegracije kao svojevrsnog vanjskopolitičkog i sigurnosnog “izvoznog proizvoda” – kaže Plenković.
Sigurnosno pitanje
Kriza u Ukrajini i ruska agresija jedno je od najvažnijih sigurnosnih pitanja, a iskustvo Hrvatske glede međunarodno potpomognute mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja u ustavno-pravni poredak 1998. koristan je primjer.
Ukrajini predstoji proces ustavnih reformi i decentralizacije, kao i uspostave pomirenja, te u konačnici pomirba.
– Iskustvo Hrvatske dragocjeno je jer je reintegracija Podunavlja obavljena mirnim putem te uz uspješno realiziran mandat UNTAES-a, koji je – uz punu potporu svih strana i precizno definiran cilj – predvodio general Jacques Klein. Hrvatska može ponuditi iskustva u procesu decentralizacije, uključivanja manjina u predstavnička tijela lokalne i regionalne razine, konvalidacije dokumenata, amnestije, zbrinjavanja prognanika, povratka prognanika i izbjeglica, obnove, razminiranja te procesa pomirenja i suživota – kaže Plenković.
Ovotjedni posjet Ukrajini organizirao je MVP, koji već surađuje s ukrajinskim kolegama – već su im slali opremu za policiju, potom su organizirali liječenje ranjenih Ukrajinaca, a sada rade na prijenosu iskustva.
>> 'Ako SAD naoruža Ukrajinu, Rusija će dati oružje Meksiku'
dali je ovo humoristička serija???????????