Mjere oporavka

J. Kosor pozvala da se kupuje kod povoljnijih pekara

Foto: Marko Lukunić/PIXSELL
J. Kosor pozvala da se kupuje kod povoljnijih pekara
19.08.2010.
u 14:23
Koalicijski partneri uvjetovali pristanak na smanjenje rashoda uvođenjem poreza na financijski sektor.
Pogledaj originalni članak

Rebalans ipak nije bio tema prve sjednice Vlade održane nakon godišnjeg odmora niti su ministri ijednom riječju spomenuli kako će riješiti manjak u državnoj blagajni.

Muk o rebalansu

Očekivalo se da će Vlada možda već ovog tjedna predložiti neka nova zakonska rješenja, ali očito da ni HDZ ni koalicijski partneri još nisu blizu dogovora kako smanjiti rashode i koju se poreznu bazu može dodatno opteretiti. Koalicijski partneri spremni su podržati oporezivanje financijskog sektora i duhansku industriju, što bi mogao biti njihov preduvjet da pristanu na druge spominjane rezove, smanjenje plaća, na primjer. Umjesto o rebalansu, predsjednica Vlade progovorila je o cijenama. Struja, ponovila je, do kraja ove godine neće poskupjeti, a nema razloga da poskupi i kruh!

Iako izrijekom nije spomenula riječ bojkot, premijerka je pozvala da se kruh kupuje kod trgovaca i pekara koji su povoljniji.

Ovo ljeto pekarska je branša zatražila i najavila poskupljenje brašna, no i premijerka i resorni ministar Čobanković kažu da razloga za to nema.

Cijene brašna formirane su 2008., uz rekordnu cijenu pšenice, i po tom kriteriju kruh bi morao pojeftiniti. I sada ima situacija da štruca kruha stoji od 3,5 do 12 kuna, zbog čega, rekla je premijerka, “kruh treba kupovati kod jeftinijih”. Puno veći utjecaj na cijene kruha imaju trgovačke marže nego pšenica, tvrdi Čobanković, a premijerka najavljuje razgovore s pekarima i trgovcima kako bi i oni dali svoj doprinos programu gospodarskog oporavka, kao što ga je dao i HEP zadržavanjem cijena struje.

Pekari pretjeruju

Hoće li premijerka tražiti doprinos banaka trebalo bi se onda znati idući tjedan, a njezin savjetnik Željko Lovrinčević Poslovnom je dnevniku kazao da bi bilo loše da Vlada popusti pritiscima te odustane od radikalnog rebalansa.

To bi, kaže, podrazumijevalo znatno smanjenje rashoda, ali i dodatno oporezivanje financijskog sektora. U suprotnom, država bi povećavala deficit iznad opasnih 5,5 posto BDP-a, što bi javne financije dovelo u zonu rizika u situaciji kad se u Europi očekuje kriza javnog duga.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 39

SA
Santiago
17:44 19.08.2010.

Vlada je dobro poručila građanima jer ovo što se događa je čisto ucjenjivanje.Nema nikakve osnove da kruh poskupi jer pšenica na svjetskim burzama je najeftinija u posljednjih par godina.Neka malo svi smanje svoje apetite jer za poskupljenje kruha nema nikakve osnove.

MA
max221
16:09 19.08.2010.

Kako da boljkotiramo lopovsku,nesposobnu i izdajničku vladu. To bi već dalo neke osjetljive rezultate. Jaca ti si odavno izgubila kompas

AN
ankicascreiber
15:54 19.08.2010.

premijerka pozvala na bojkot skupog kruha, sto ce narodu kruh neka jede kolace. zivjela drzavna birokracija, zivjeli svi odjeli, uprave, zavodi i odsjeci drzavne admisnistracije koji nam tako jako trebaju. Zivjeli svi manageri i upravitelji u drzavnoj administraciji, 30% njih u drzavnoj administraciji su sefovi!!!!