Izvješće glavnoga haaškog tužitelja Sergea Brammertza 18. lipnja pred Vijećem sigurnosti UN-a hvalit će napore Hrvatske, ali će zaključak biti da suradnja Hrvatske u vez s tzv. topničkim dnevnicima nije potpuna. Ovo se vrlo lako može iščitati iz izjave S. Brammertza nakon sastanka s premijerkom Jadrankom Kosor u Banskim dvorima.
- Mene su informirali o aktivnostima task forcea i jako mi je drago čuti da će nastaviti s radom i da će proširiti svoje aktivnosti. Još uvijek postoje razni putevi u istrazi koji se još mogu istražiti i drago mi je čuti da će se to i učiniti - kazao je suzdržani Brammertz.
Najavio je kako se na izvješću o Hrvatskoj već radi i da će biti završeno ovoga vikenda te će UN-u biti poslano već u ponedjeljak. Premijerka Jadranka Kosor na sastanku je istaknula kako je Hrvatska napravila što je bilo moguće u vezi s tzv. topničkim dnevnicima.
- U slučaju potrage za dokumentima postoje ista načela kao u borbi protiv korupcije. Znači, nema ničeg nedodirljivog, nitko nije nedodirljiv, a ta potraga mora biti obavljena u potpunosti - kazala je Kosor i nastavila:
- U slučaju dokumenata mi smo obavili opširnu administrativnu istragu koja je trajala uistinu duže vrijeme. Na temelju toga prošle godine osnovali smo tzv. task force u kojem je na različite načine sudjelovalo oko 60 različitih stručnjaka. To su sve profesionalci koji znaju svoj posao: od stručnjaka iz sigurnosnih službi, obavještajnih službi, ali svakako i stručnjaci iz nekoliko ministarstava. Na čelu task forcea je gospodin Vitomir Bijelić, dokazani profesionalac.
Kosor je istaknula da je suradnja s tužiteljstvom i Haaškim sudom otvorena i iskrena te da Hrvatska zna svoje obveze iz Ustavnog zakona o suradnji s Haaškim sudom. Kad se govori o ovim dokumentima, odnosno o suradnji s Haaškim sudom, izuzetno je važno suglasje predsjednika RH, ali i glavnih oporbenih stranaka, oko toga što je činila i što čini Vlada, kazala je Kosor te istaknula kako je Brammertzu rekla da, iako između Vlade i oporbenih stranaka često nema suglasja oko onoga što se radi, u slučaju suradnje s Haagom ono ipak postoji.
Što se tiče poglavlja 23, premijerka Kosor istaknula je da ono obuhvaća puno toga, od reforme pravosuđa do borbe protiv korupcije, te je istaknula kako u tome "imamo dobrih rezultata". Zaključila je kako poglavlje 23 najprije treba otvoriti, ali onda i zatvoriti te je naglasila kako je svjesna svih mjerila koja Hrvatsku čekaju za zatvaranje tog poglavlja.
..ima nade,ima! ..uz ovoga haškog brabonjka i uz ovu našu političku \"elitu\" velika je šansa da nikada NE uđemo među one koji su nam nametnuli embargo na oružje kada nam je bilo biti ili ne biti. Jaca,Šeksonja &company samo neka nastave ovako i bit će to Ok. Ne ulazimo! Poglavlje 23.-pravosuđe tako i tako NE možemo ispuniti jer da ispunimo ovi koji su sada najveći zagovornici ulaska u EU,ovi koji dočekuju ovakve kao što je ovaj lik -idu u zatvor.Poučeni prošlošću i onome kako Velika EU vodi dvostruku ,trostruku i višestrku politiku prema HR može se zaključiti da bi Oni i oprostili našim \"vizionarima\" ali ...prvo top.dnevnici-ako ih nema-ustupci na drugoj strani, bolesnoće od zakona-istospolni u brak,brat i sestra moguse vjenčati...i sl sranja uvezena iz engleskih internata i naši u Haggu dok god budu te sile to tražile,zahtjevale.I tako u krug. \"Vizionarima\" je osnovni razlog pristupni fondovi da bi zatrpali financiske rupe koje su nastale NJIHOVOM politikom-to je jedini razlog a ove priče da će nas primiti , ponovo,nazad u Evropu netreba komentirati-mi smo oduvjek u evropi i nismo se micali sa ovih prostora..samo što imamo ljigavce na vlasti koji radi vlastitih interesa bi iskopali grob vlastitog oca,skinuli cipele i poklonili onima koji obećavaju a dok nam obećavaju jedna po jedna država ide u bankrot.Neka ove naše ljige samo tako nastave,nikada nećemo u tu glupu zajednicu.