Došli smo se pokloniti hrvatskim braniteljima koji su dali živote za slobodnu, neovisnu, demokratsku, europsku Hrvatsku i koji su uz prvog hrvatskog predsjednika dr. Franju Tuđmana najzaslužniji što imamo slobodu, što imamo neovisnu Hrvatsku i svakako što smo danas na pragu još jednog povijesnog cilja, a to je završetak pregovora i ulazak u Europsku uniju, izjavila je predsjednica Vlade Jadranka Kosor koja je povodom 15. siječnja, obljetnice međunarodnog priznanja Hrvatske s udrugama iz Domovinskog rata položila vijence i zapalila svijeće na zagrebačkom groblju Mirogoj, kod spomenika Glas hrvatske žrtve - Zid boli, Središnjeg križa u Aleji poginulih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i na grobu prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana.
– S nama su ovdje i predstavnici udruga iz domovinskog rata, s nama su generali i ovo je prilika da si još jednom obećamo kako ćemo u idućoj godini nastojati biti još bolji u pronalascima rješenja izlaska iz gospodarske krize i nastaviti borbu protiv korupcije i kriminala – kazala je Kosor.
Na pitanje novinara što očekuje od slučaja Purda premijerka je rekla da je zadovoljna razgovorom koji su obavili ministar Bošnjaković i srbijanska ministrica pravde.
– Mislim da je okvir za te razgovore stvoren u mom razgovoru s predsjednikom Tadićem i ono što mogu uime Vlade reći jest da ćemo mi učiniti sve za zaštitu hrvatskih branitelja koji su najzaslužniji za slobodnu Hrvatsku – rekla je Kosor. Dodala je da se ovdje nije vodio građanski rat nego je Hrvatska bila žrtva agresije i to su povijesne činjenice na koje se naslanjaju i hrvatski zakoni.
Komentirajući nelikvidnost i nezaposlenost, premijerka je kazala kako je u središtu pozornosti rada Vlade u 2011. godini rješavanje nezaposlenosti.
– Radimo užurbano na nekim projektima koji bi mogli pomoći u smanjenju nelikvidnosti. Upravo ovih dana, do kraja tjedna češljamo sva državna poduzeća još jedanput, da bismo ustanovili tko, što i koliko duguje, i onda ćemo na temelju toga poduzeti neke nove korake – zaključila je Kosor.
Svantevid je napisao/la: Osim što 69.150 ljudi prima braniteljske mirovine od prosječno 5.500 kuna, a 45.703 HRVI mirovinu od 5.250 kuna. ------------------------------------------------- Pa to je relativno maleni broj, ako se zna koliko se još danas isplaćuje partizanskih mirovina. I to 60 godina nakon početka WW II.