“Ništa unaprijed ne možemo komentirati o liječenju Nore Šitum dok ne obavimo preglede u našoj bolnici. Po pravilima bolnice u javnost se ne iznose ni troškovi liječenja koje je kompleksno i zahtjevno. Napravit ćemo sve što možemo kako bismo pomogli Nori jer spasili smo brojne dječje živote.” Tako je Rachel Salis-Silverman iz službe za odnose s javnošću dječje bolnice u Philadelphiji za Večernji list komentirala aktualnu situaciju oko liječenja Nore Šitum. Tim vrhunskih onkologa bolnice koja je proglašena najboljom dječjom zdravstvenom ustanovom u Americi analizira slučaj Nore Šitum i liječnici nisu odgovorni za cijenu liječenja koje će potrajati najmanje dvije godine i iznos od 837 tisuća dolara koji u Hrvatskoj djeluje zastrašujuće, u Americi je potpuno razumljiv. I oni koji imaju privatno zdravstveno osiguranje često sami doplaćuju basnoslovne iznose za liječenja koja su “posljednja nada”.
Za Noru 20 posto jeftinije
Eksperimentalne terapije, kakvu će primati i Nora Šitum, mogu biti i besplatne, ali smještaj, njega u bolnici, dijagnostika, brojne analize... skupi su i često nepredvidivi. Tko si može priuštiti liječenje od gotovo milijun dolara ako iza sebe nema pomoć koju su ljudi velika srca u Hrvatskoj dali djevojčici Nori? Ne čudi stoga da su u dječjoj bolnici u Philadelphiji smanjili cijenu Norina liječenja dvadeset posto. Za pomoć će se sigurno javiti i hrvatski iseljenici... Tim pedijatrijskih stručnjaka predvođen doktorom Richardom Aplencom ulijeva povjerenje da će Nora biti u najboljim mogućim rukama. Kad doktor Aplenc svojim pacijentima kaže da će se o njima “brinuti kao da su njegova obitelj”, onda je jasno da će mala Nora Šitum u Americi biti okružena i vrhunskim liječničkim timom i ljudskošću. Doktor Aplenc koncentriran je na liječenje dječje mijeloične leukemije jer je jedan od njegovih prvih pacijenata, kad je još bio mladi liječnik, imao upravo takvu dijagnozu.
Potaknuli inovacije
– Bio je to šok za mene, dijagnoza pa liječenje, recidivi, prerana smrt... sve me se to snažno dojmilo i odlučio sam se koncentrirati na tu bolest. U dječjoj bolnici u Philadelphiji idealni su uvjeti za liječenje hematoloških malignih oboljenja i za eksperimentalni program. Volim timski raditi s kolegama, medicinskim sestrama i socijalnim radnicima koji osiguravaju cjelovit pristup skrbi za pacijenta. Obitelji od svojih liječnika očekuju iskrenost pa s njima komuniciram jasno i precizno da bi potpuno razumjeli zdravstveno stanje svog djeteta, potencijale i rizike liječenja – kaže doktor Aplenc. Dječja bolnica u Philadelphiji potaknula je medicinska otkrića i inovacije koje su unaprijedile pedijatrijsku zdravstvenu zaštitu u Americi i svijetu. Nori se preko Facebooka javila Tamara Tripić koja radi u toj bolnici i poručila joj da će “biti jedna od tri osobe koja će napraviti stanice koje će uništiti njene zločeste stanice”. Djevojčicu u Philadelphiji u petak čekaju liječnici i medicinske sestre koji jedva čekaju pomoći. S hrabrom djevojčicom moći će razgovarati na hrvatskom jeziku koji govore i Tamara i doktor Aplenc, podrijetlom Slovenac.
>>Slučaj Nora – Oglasila se bolnica iz Philadelphije. Evo što kažu!
>>Norina majka: Hvala svima! Sutra idemo u novu borbu!
>> Zatrpali Face bolnice za Noru: Sramite se! Koliko stoji život?
World wizard - pretpostavljam da nemate dijete I niste prosli Sami kroz iskustvo zvano rak! Postedite nas komentara, jer ne znate sto je to I kako je. Mogu reci kroz osobno iskustvo da nije lako I jednostavno. Zivot je samo jedan I sve dok postoji jedan tracak nade treba ga pokusati sacuvati. Svi imamo pravo na zivot!