uspješan sistem

Jači od suše: Napravili dva jezera i spasili nasade jabuka na 200 ha

Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
vocnjaci (1)
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
vocnjaci (1)
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
vocnjaci (1)
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
vocnjaci (1)
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
vocnjaci (1)
23.08.2012.
u 10:53
U navodnjavanje je uloženo 20 milijuna eura, a planiraju i novu investiciju od deset milijuna eura koliko će uložiti u proširenje kapaciteta zagrebačke Hladnjače
Pogledaj originalni članak

– Eto vidite, vrijednost ovakva kompleksa jednaka je jednom europskom nogometnom transferu. A ovdje se stvarno ima što vidjeti – rekao je premijer Zoran Milanović za nedavna posjeta voćnjacima Impuls commercea u Trnjanima pokraj Slavonskog Broda.

Uskoro i treće

Riječ je o dvadeset milijuna eura vrijednoj investiciji, jedinstvenom voćnjaku jabuka i krušaka koji se pruža na gotovo dvjesto hektara površine te koristi u Europi jedinstven sustav navodnjavanja “kap po kap” iz dva akumulacijska jezera. Oba jezera pune se vodom iz arteških bunara. Uskoro planiraju iskopati i treće akumulacijsko jezero.

– Da nemamo takav sustav, sve bi bilo uništeno, baš kao i u ostatku Hrvatske. U današnje vrijeme suša nemoguće se bez vode baviti poljoprivredom. Važnost projekta navodnjavanja prepoznali smo još prije osam godina i u skladu s time prionuli poslu – kazao je predsjednik uprave Impuls Commercea Ivica Blaškić, koji zahvaljujući tom ulaganju ne mora iz dana u dan gledati u nebo i zazivati kišu.

Prema njegovim riječima, nigdje u Europi nema tako velikog voćnjaka konzumne jabuke u jednom komadu.

Primjerice, najveći svjetski proizvođač Bolzano u Italiji ima usitnjene parcele, veličine od deset do petnaest hektara.

Međutim, u Impuls commerceu na tome ne misle stati. Planira se i nova investicija od deset milijuna eura, koliko će uložiti u proširenje kapaciteta zagrebačke Hladnjače, tamošnjeg prodajno-distributivnog centra te centra za preradu voća, a već u ožujku iduće godine cijela će plantaža biti pod mrežama. U tvrtki očekuju da će se uloženi novac vratiti za desetak godina.

Sve prodaju

– Imamo više od deset sorti jabuka, ranih, kasnih i zaštićenih, koje na europskom tržištu postiži jako visoku cijenu. Osobito smo ponosni na sortu fuji, koja bez sortiranja u boks paletama dostiže cijenu od jedanaest kuna. Plasman uopće nije upitan. Naše jabuke i kruške odavno su u ponudi nekoliko trgovačkih lanaca. Da možemo proizvesti toliku količinu, bez problema bismo opskrbili cijeli Kaufland – dodaje Blaškić, čija je tvrtka povukla znatan dio novca iz pretpristupnih fondova Europske unije te kreditnih linija HBOR-a.

Ipak, i njima je mraz desetkovao urod pa će umjesto očekivanih šest ili sedam tisuća tona prinos ove godine biti od 1000 do 1500 tona.

– Štete na voćnjacima procijenjene su na osamdeset i pet posto. Imamo sustav zaštite od mraza, ali samo do temperature od minus sedam stupnjeva. A ove se godine, nažalost, prvi put u prošlih pedeset godina spustila i na više od minus 11.

Ipak, već 2014. godine očekujemo urod od deset do dvanaest tisuća tona jabuke i kruške, s tim da ćemo se dobrim dijelom usredotočiti na krušku koje u Hrvatskoj nema puno. Uz to, kruška je cijenom dvostruko profitabilnija za proizvodnju od jabuke – zaključio je Ivica Blaškić.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 22

CA
carlogiordano
11:18 23.08.2012.

svaka čast! za primjer!

DI
duncan_idaho
11:25 23.08.2012.

Evo, dokaz da se može kad se hoće. Vrijeme je da se drži one: pomogni si sam pa će ti i Bog pomoći

Avatar nekakav
nekakav
12:37 25.08.2012.

arteške bunare, u slavoniji?!!! ajd još jednom nek novinar pogleda što je napisao...