Uz jake stranke koje se grupiraju uoči izbora svoj prostor na budućoj političkoj sceni tražit će i nezavisni kandidati, pretežno nekad jaki stranački ljudi. Za razliku od Radimira Čačića, Ive Josipovića ili Mirele Holy, koji su osnovali stranke, ostali nezavisni kandidati i dalje sa svima razgovaraju i razmatraju najbolje opcije za izlazak na izbore. Bivši SDP-ovac Slavko Linić tako još razmišlja hoće li se za mandat boriti sa svojom nezavisnom listom u 8. izbornoj jedinici ili kao nezavisni zastupnik na listi Josipovićeve stranke.
Ima infrastrukturu
Konačne odluke nisu donijeli ni bivša premijerka i predsjednica HDZ-a Jadranka Kosor te bivši potpredsjednik HDZ-a Drago Prgomet. Prgomet bi na izbore mogao s metkovskim gradonačelnikom Božom Petrovom i njegovom inicijativom MOST, koji će sada prvi put pokušati svoj lokalni uspjeh utržiti i na nacionalnoj razini, ali kako doznajemo, postoji mogućnost i da se uopće ne kandidira. Jadranka Kosor će sljedeći tjedan donijeti konačnu odluku.
– Ima više opcija, razgovarala sam s nekoliko desetaka ljudi, ali pokušavam naći opciju koja će biti u skladu s mojim dosadašnjim radom. Imam veliku obvezu prema svojim dosadašnjim funkcijama – objašnjava Kosor.
Bivši laburist Branko Vukšić na izbore će, kaže nam, sa svojom nezavisnom listom, u prvoj ili trećoj izbornoj jedinici, a možda i objema. Dugogodišnji načelnik Primoštena Stipe Petrina na izbore izlazi sa širokom koalicijom stranaka, nezavisnih listi i udruga u 11 izbornih jedinica i poručuje kako vjeruje da će polučiti dobar uspjeh. Bez političkog iskustva, ali s dobrom infrastrukturom volontera diljem Hrvatske, na izbore će i Željka Markić sa svojom inicijativom U ime obitelji.
Preporuka: Koalicije
Analitičar Žarko Puhovski naglašava da nezavisni kandidati šansu za uspjeh na izborima imaju uz dvije pretpostavke, da idu u koaliciju ili da se koncentriraju na jednu izbornu jedinicu u kojoj su dobro poznati.
– Oni ne štete ni desnici ni ljevici jer, ako prijeđu prag, sigurno koaliraju s onima koji su im ideološki i programski bliski – objašnjava Puhovski. Profesor Goran Čular s Fakulteta političkih znanosti podsjeća da se kroz povijest uspjeh nezavisnih kandidata nije pokazao velikim. Iznimke su Dubrovčanin Hrvoje Kačić na prvim izborima 1990. ili don Ivan Grubišić 2011. godine.
– U 25 godina nisu imali velikog uspjeha, ali je istina da se 2011. broj glasova za nezavisne uvelike povećao. No ti glasovi najčešće propadnu jer ne uspiju prijeći izborni prag – zaključuje profesor Čular.
>> Desnica se ujedinjuje, stvara se bazen koji će sačuvati HDZ-ove glasove
>> Kad ćemo na birališta? Najviše šanse imaju 29. studenoga i 6. prosinca
Jesenti milu bigulicu, mo'š mislit' koliko se stranke jagme za tom političkom jalovicom Kosor Jacom. Neka bude sretna ako ju u svoju koaliciju čudnovata naziva "Uspješna Hrvatska" pripuste Čačić Ratko, najveći opsjenar hrvatske politike i gospdarski šarlatan, i Josipović dr. Ivek, njegova bivša pantovčačka ekscelencija i etički osuđen veleizdajica. Ako im se pridruži Linić Slavek, nemilosrdno najuren iz SDP-a, svi skupa mogli bi na izborimna osvojiti čak od 0,2 do 0,5 posto glasova.