vlada oprašta dug

Jamstva za brodogradilišta od 11,3 milijardi kuna postaju javni dug

Foto: Željko Hladika/Pixsell
vlada (1)
Foto: Željko Hladika/Pixsell
vlada (1)
Foto: Željko Hladika/Pixsell
vlada (1)
12.05.2011.
u 14:40
Iznos od 11,3 milijardi kuna postupno će se prebacivati, ovisno o dinamici pregovora s bankama i mogućnosti reprogramiranja duga.
Pogledaj originalni članak

Jamstva države prema brodogradilištima iznose 11,3 milijardi kuna i taj će iznos biti prebačen u javni dug, odnosno otplaćivat će ga porezni obveznici. Pribroje li se tomu kamate čiji je iznos nepoznat, kao i nepoznati porezni dug te i već oproštena naknada za pomorsko dobro u iznosu od 8,1 milijardu kuna oprošteni dug prema brodogradilištima bit će i iznad 20 milijardi kuna.

No taj iznos od 11,3 milijardi kuna neće biti automatski prebačen u javni dug nego će se postupno prebacivati, ovisno o dinamici pregovora s bankama i mogućnosti reprogramiranja duga. No opraštanjem tog duga i privatizacijom brodogradilišta ipak će biti zaustavljeno kontinuirano davanje jamstava koja brodogradilišta nisu mogla otplaćivati i koja su godinama postajali dug države.

Vlada je danas, naime, predložila nacrt zakona o uređenju prava i obveza brodogradilišta u procesu restrukturiranja.

– Danas, kada smo u posljednjim metrima za završetak pregovora i zatvaranje poglavlja osam, ima onih koji potpuno neprihvatljivo dezinformiraju javnost govoreći da će poduzeti ovo ili ono. Pogotovo je začuđujuća najava revolucionarnih mjera. To ne dolazi u obzir i to treba reći otvoreno pogotovo ljudima koji rade u škverovima. To ništa ne bi promijenilo, ne bi osiguralo ni radna mjesta niti bolje sutra za ljude koji su tamo zaposleni. Mislim da smo i ovim zakonom pokazali da činimo sve što je moguće da brodogradilišta opstanu i mogu raditi, naravno u okviru svih zakonitosti vezanih za tržište i ponudu i potražnju – rekla je premijerka Kosor.

Ministar gospodarstva Đuro Popijač objasnio je da obveza od 11,3 milijardi kuna predstavlja potencijalnu obvezu koja može biti prenesena u javni dug, ali što će ovisiti o konačnim prihvaćenim programima restrukturiranja, vremenu završetka privatizacije, sklapanjima ugovora s novim vlasnicima te ostalim postupanjima određenim aktima Vlade.

No činjenica je da novi vlasnici škverova neće htjeti te obveze preuzeti na sebe.

– Nakon preuzimanja tih obveza u javni dug, brodogradilišta će u datom trenutku iskazati dobit koja je u svojoj naravni fiktivna jer nije nastala na osnovi proizvodnih procesa i redovitim prihodovanjem koji bi bio praćen novčanim tijekovima. Uz primjenu računovodstvenih propisa I kroz preuzimanje postojećih obveza u javni dug, brodogradilišta će u skladu s računovodstvenim pravilima iskazati dobit koja bi kao takva podlijegala oporezivanju. Kako ta dobit nije rezultat redovite poslovne aktivnosti prijedlogom se predlaže da se iskazani porezni dug i ostala javna davanja prije svega prebijaju s poreznim gubitkom brodogradilišta iz prethodnih razdoblja, a preostali dug se otpisuje – objasnio je Popijač.

Ministrica financija Martina Dalić poručila je da su restrukturiranje i privatizacija brodogradilišta važan korak k održivoj brodogradnji.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 27

ST
stefj
16:30 12.05.2011.

Zapravo, kako su uopće brodogradilišta mogla funkcionirati kada je negdje polovica zaposlenih administracija? Kao i u svakoj drugoj državnoj tvrtci? Birokracija uništava državna poduzeća još djelotvornije nego samu državu... A sve to mi plaćamo...

OB
-obrisani-
17:06 12.05.2011.

– Nakon preuzimanja tih obveza u javni dug, brodogradilišta će u datom trenutku iskazati dobit koja je u svojoj naravni fiktivna jer nije nastala na osnovi proizvodnih procesa i redovitim prihodovanjem koji bi bio praćen novčanim tijekovima. Uz primjenu računovodstvenih propisa I kroz preuzimanje postojećih obveza u javni dug, brodogradilišta će u skladu s računovodstvenim pravilima iskazati dobit koja bi kao takva podlijegala oporezivanju. Kako ta dobit nije rezultat redovite poslovne aktivnosti prijedlogom se predlaže da se iskazani porezni dug i ostala javna davanja prije svega prebijaju s poreznim gubitkom brodogradilišta iz prethodnih razdoblja, a preostali dug se otpisuje – objasnio je Popijač. ************************************************************************************** O čemu to ovaj? Fiktivna dobit koja će se oporezovati..... ???????

PA
pasara
16:46 12.05.2011.

Ma sve mi se cini da mi stalno p[obrkavamo loncice,dajmo vec jednom shvatimo da smo se borili i pobjedu izvojevali,da je kapital bog,a radnik niko i nista koji se i radnikom ne zove vec djelatnikom-to je onaj zec koji djela grancicu i prica p*******.Moj susjed Pero imao je mali ducancic sa jednom radnicom i kupci posli u robne centre i on propao i nikome nista.E pa tako i skverovi propadaju jer kupci podose u Koreju.i drzava sada placa,mi sada placamo i naknadujemo gubitke.To kao da jos zivimo u socijalizmu za neke a za mogPeru u liberalnom kapitalizmu.Arsini bi za sve trebali biti jednaki.Sada zivimo slobodni i svako neka se snalazi kako zna i umije -ugledajte se u Todorica na primjer,ko vam je kriv da ste mali i manje sposobni.Zelili smo ovaj sistem i sada uzivajmo.Ili nas je neko ipak zaj***.