- Hrvatska snažno podupire poticaj i strategiju američkoga predsjednika Baracka Obame prema Afganistanu. Smatramo to dobrodošlim načinom kako savezničke snage mogu u Afganistanu ostvariti uspjeh i osigurati prijenos ovlasti na ustanove afganistanske države - izjavio je ministar vanjskih poslova Gordan Jandroković po dolasku na dvodnevni sastanak ministara vanjskih poslova zemalja članica NATO-a, koji je danas započeo u Bruxellesu.
Obama je, naime, najavio veliko pojačanje američkih snaga u Afganistanu, za 30.000 vojnika, kako bi se vojno porazilo talibane. Sada se očekuje da i ostale zemlje koje sudjeluju u NATO-voj misiji ISAF pojačaju svoje snage, pa i Hrvatska, koja u Afganistanu ima 300 vojnika.
Zamjenik glavnoga tajnika Sjevernoatlantskoga saveza Claudio Bisogniero, koji je s Jandrokovićem u srijedu nazočio svečanome otvorenju prostorija Stalne misije RH u NATO-u, naglasio je da NATO “vrlo cijeni hrvatski doprinos našim misijama i operacijama, a posebice onoj u Afganistanu”.
- Ovo je vrlo važan trenutak za misiju ISAF, koju NATO provodi u ime cijele međunarodne zajednice, prema mandatu koji je dobio rezolucijom Vijeća sigurnosti UN-a. Stoga su u Afganistanu, uz svih 28 zemalja članica, i mnogi od naših partnera, ukupno 44 zemlje. Sada raščlanjujemo prijedloge ISAF-ova zapovjedništva. Hrvatsku ohrabrujemo, kao i sve ostale saveznike, da dodatno pridonese ISAF-u – naglasio je Bisogniero.
Hrvatska, međutim, za jačanje svojega afganistanskog kontingenta nije u proračunu za 2010. godinu predvidjela dodatan novac.
- Sada tražimo način kako osnažiti hrvatsku sastojnicu, a u prvome redu kako pomoći u osposobljavanju afganistanskih snaga sigurnosti i policiji u obavljanju njihovih dužnosti i u preuzimanju što veće odgovornosti za stanje u zemlji. Brojke u ovome trenutku ne mogu iznijeti, one će uslijediti nakon raščlambe naših novčanih mogućnosti te nakon raščlambe naših vojnih stručnjaka. Očekujem da ćemo konkretan odgovor moći dati početkom iduće godine – zaključio je Jandroković.
Crna Gora u MAP, BiH na čekanju?
Ministri na ovome sastanku razmatraju uključivanje Crne Gore i Bosne i Hercegovine u NATO-ov Plan djelovanja za članstvo (MAP). Neslužbeno se najavljuje da će se Crnoj Gori ulazak u MAP odobriti, dok bi BiH ministre još ostavili na čekanju.
- Naš je interes stabilizacija prostora jugoistočne Europe, a smatramo da je ona najlakše ostvariva kroz euroatlantsku perspektivu svih zemalja toga prostora – rekao je Jandroković i najavio “snažnu potporu Hrvatske i Crnoj Gori i BiH.
- Naša politička potpora ne samo da nije upitna, nego je vrlo snažna, vidljiva i jasna. Spremni smo pomagati i u tehničkome smislu, s našim iskustvima i znanjem s toga puta, koji smo već prošli - naglasio je Jandroković
Nema još ponuda za uključivanje u potragu za “topničkim dnevnicima”
Jandroković je s kolegama iz NATO-a, koji su istovremeno ministri zemalja članica EU, razgovarao i o izvještaju o suradnji hrvatskih vlasti, koji je glavni haaški tužitelj Serge Brammertz u četvrtak trebao predstaviti Vijeću sigurnosti UN-a.
- Ne želim se usredotočiti na diplomatsko lobiranje jer Hrvatska mora uvjeriti Brammertza da je učinila sve što je potrebno ne bi li on pozitivno izvijestio o hrvatskoj suradnji s ICTY-jem – istaknuo je Jandroković dodavši da na hrvatsku ponudu trećim zemljama da svoje stručnjake uključe u potragu za “topničkim dnevnicima” ni jedna konkretna ponuda u Zagreb još nije stigla.
- Pričekajmo Brammertzov izvještaj, pa ćemo se potom glede toga znati postaviti – rekao je Jandroković.
Možda je problem u Jandrokovićevoj faci, ne djeluje baš ozbiljno.....