Jandroković: Slovenski referendum bio bi poigravanje sa stabilnošću NATO-a

16.02.2009.
u 13:38
Pogledaj originalni članak

Pozorno pratimo sve što se događa u Sloveniji pa i mogućnost održavanja referenduma o pristupanju Hrvatske NATO-u - istaknuo je ministar vanjskih poslova Gordan Jandroković te dodao da referendum nije potreban. Bilo bi to poigravanje sa stabilnošću NATO-a i jugoistočne Europe, poručio je.

Slovenski vanjskopolitički odbor protiv referenduma

Inače, naš ministar vanjskih poslova sastao se sa svojim bosansko-hercegovačkim kolegom Svenom Alkalajem pa su se dotakli i pristupa nama susjedne države euroatlantskim integracijama, povrata duga štedišama Ljubljanske banke kao i gospodarske suradnje.

Sven Alkalaj dobio je poruku da se naša zemlja neće ponašati prema BiH kako se Slovenija ponaša prema Hrvatskoj u pristupu euroatlantskim integracijama.

Zajedničkom akcijom protiv Ljubljanske banke
O deviznoj štednji brojnih državljana BiH i Hrvatske, još uvijek "zarobljenoj" u Ljubljanskoj banci, dvojica ministara dogovorila su zajedničku strategiju nastupa prema toj instituciji radi valjanog obeštećenja.

Ministar Jandroković poručuje kako Ljubljanska banka mora vratiti dug štedišama obiju država, a zajedničkim akcijama ispravit će se ono što se dogodilo početkom 90-ih i vratiti novac ljudima jer privatno je vlasništvo, ocijenio je ministar, neotuđivo.

Dogovor o međusobnom izručenju državljana?
Iako nije bila tema njihova današnjeg susreta, očekuje se kako će na relaciji između BiH i Hrvatske doći do razmatranja pitanja izručenja građana koji su zbog kriminala pobjegli iz jedne, a našli utočište u drugoj državi.

Ministar vanjskih poslova RH izjavio je kako će u slučajevima organiziranog kriminala ili korupcije dvije države morati naći način da takve ljude privedu licu pravde, a u tome mu je potporu izrazio njegov bosansko-hercegovački kolega.


Mesić: Tražimo koridor do Austrije

Spominjati kako je Slovenija imala pristup otvorenom moru dok je bila u Jugoslaviji slično je kao što je imala pristup moru i Srbija jer smo bili jedna državna zajednica - izjavio je Stjepan Mesić, hrvatski predsjednik. U toj državi Hrvatska je imala pristup Austriji i imali smo granicu s njom, no danas je između Hrvatske i Austrije - Slovenija pa možemo sada tražiti koridor da bi došli do našeg nekadašnjeg susjeda, poručio je predsjednik Mesić naglašavajući kako stvari mogu izgledati neozbiljno kada se dovedu do karikature.

Pogledajte na vecernji.hr