Umjesto nerealnog planiranja velikih izbjegličkih centara kapaciteta 5000 ljudi slovenska bi vlada trebala odmah početi s pripremama za postavljanje ograda na najizloženijim dijelovima svoje granice s Hrvatskom te formirati koordinacijsku skupinu za suzbijanje izbjegličkog vala, po uzoru na tijelo koje je vodilo rat za osamostaljenje Slovenije 1991. godine, naveo je u otvorenom pismu premijeru Miri Ceraru čelnik parlamentarne oporbe i bivši premijer Janez Janša.
Janša je svoje prijedloge za obuzdavanje migrantskog vala uputio Ceraru, ali i javnosti, uz tvrdnju da je sve njegove prijedloge Cerar do sada odbijao ili ignorirao te da je kriv što Slovenija zadnjih dana postaje "usko grlo" na balkanskoj izbjegličkoj ruti, zbog čega bi u zemlji mogao ostati velik broj izbjeglica što bi, po Janšinim tvrdnjama, predstavljalo rizik za nacionalnu sigurnost.
Postavljanja bi bio jasan signal izbjeglicama da u Sloveniji nisu dobrodošli
Janša je zbog navodne Cerarove popustljivosti prema nejasnoj europskoj migrantskoj politici odbio poziv da prisustvuje današnjoj sjednici nacionalnog vijeća za sigurnost, što je Cerar, kao i navode iz pisma, nazvao stvaranjem podjela među Slovencima koji u vrijeme teške izbjegličke krize trebaju političko jedinstvo. U svom otvorenom pismu koje su objavili mediji, Janša je naveo da je Cerar najveću pogrešku napravio kad je odbio njegov prijedlog da Slovenija najavi postavljanje žičane ograde na granici s Hrvatskom, istodobno kad je to počeo raditi mađarski premijer Viktor Orban.
Čak ako Slovenija to ne bi napravila, najava postavljanja ograde u to bi vrijeme bila jasan signal izbjeglicama da u Sloveniji nisu dobrodošli te izazvala slične poteze u Hrvatskoj, Srbiji i Makedoniji, a onda izbjeglička kriza ne bi dobila sadašnje dimenzije, navodi u pismu Janša. On je predložio donošenje posebnih mjera i zakona kako bi se ojačao sastav slovenske policije i na granici angažirala vojska, podizanje plaća vojnicima i policajcima te pozivanje pričuvnog sastava vojske i policije na vježbe kojima bi se osposobili za čuvanje granice.
Janša među ostalim tvrdi da nije korektno što je Cerar zanijekao njegove, kako tvrdi, točne informacije da su Njemačka, Austrija i neke druge države Sloveniji pravovremeno nudile pomoć većeg broja svojih policajaca u obrani schengenske granice prema Hrvatskoj. Zato sadašnja najava da će u Sloveniju doći oko 400 policajaca iz zemalja Višegradske skupine te iz Italije, Njemačke, Austrije i Nizozemske dolazi prekasno, a za učinkovitu obranu granice od migranata trebalo bi najmanje 2000 stranih policajaca, navodi Janša u otvorenom pismu premijeru Miri Ceraru.
Sve priče o izbjeglicama čitajte u našem specijalu Izbjeglička kriza.
Sloveniji dolaze Mađari i Poljaci u pomoć čuvanja granice, a tko nama dolazi? Frontex, koji će ih samo dulje zadržavati u Hrvatskoj.