OGRANIČENJE IZVOZA

Japan i Nizozemska pridružit će se SAD-u u ograničenju izvoza čipova Kini

Foto: Pixabay
Japan i Nizozemska pridružit će se SAD-u u ograničenju izvoza čipova Kini
27.01.2023.
u 06:55
Ovakav bi scenarij predstavljao važnu diplomatsku pobjedu za administraciju američkog predsjednika Joea Bidena koja je u listopadu objavila sveobuhvatne sankcije kineskom pristupu američkoj tehnologiji za proizvodnju čipova kako bi ograničila kineski tehnološki i vojni napredak
Pogledaj originalni članak

Japan i Nizozemska uskoro će se, nakon inzistiranja Washingtona, pridružiti SAD-u u ograničenju izvoza opreme za proizvodnju poluvodiča Kini, izvijestio je Bloomberg, prenosi Reuters. Razgovori između zemalja završit će već u petak, a Nizozemska će ograničiti tvrtki ASML prodaju Kini strojeva koji se koriste za izradu određenih vrsta naprednih čipova, izvijestio je Bloomberg pozivajući se na upućene izvore.

Nizozemska tvrtka proizvodi strojeve u Europi, s malo američkih dijelova, ali američka ministrica trgovine Gina Raimondo izjavila je 3. studenoga da očekuje da savezničke zemlje, uključujući Nizozemsku, slijede politiku SAD-a. Japan će uvesti sličnu restrikciju tvrtki Nikon, navodi Bloomberg.

Reutersovi izvori kažu da bi dogovor između nizozemskih i američkih dužnosnika mogao biti postignut do kraja mjeseca. Predstavnici dviju zemalja razgovarat će u Washingtonu u petak. Spomenuti bi scenarij predstavljao važnu diplomatsku pobjedu za administraciju američkog predsjednika Joea Bidena koja je u listopadu objavila sveobuhvatne sankcije kineskom pristupu američkoj tehnologiji za proizvodnju čipova kako bi ograničila kineski tehnološki i vojni napredak. Bez japanske ili nizozemske suradnje američke bi se kompanije našle u nepovoljnom položaju.

"Razgovarali smo sa Sjedinjenim Državama i drugim zemljama o režimu kontrole izvoza", rekao je novinarima u petak Yasutoshi Nishimura, japanski ministar gospodarstva, trgovine i industrije. "Sve mjere provodit ćemo u skladu s našim Zakonom o deviznom poslovanju i kroz međunarodnu suradnju", dodao je.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

DU
Deleted user
22:23 27.01.2023.

sankcije kineskom pristupu američkoj tehnologiji za proizvodnju čipova kako bi ograničila kineski tehnološki i vojni napredak znaci podmetni nogu svakom ko bi mogao biti pametniji od tebe.

Avatar Behemot
Behemot
10:33 27.01.2023.

Do sada je najveći proizvođač poluvodiča bio Tajvanski TSMC sa 55% svjetske proizvodnje, strojeve za proizvodnju su nabavljali u Nizozemskoj a materijal je dolazio iz Kine. A jedini tehnološki konkurent im je bio J. Korejski Samsung. Tako da sretno američkim sankcijama preko vazalnih država jer su sami postali prilično nekonkurentni ;)