– Vjerske etikete koriste se kao kratice za različite nacionalne i etičke identitete. Ljude u Bosni i Hercegovini prisiljava se da se opredijele za neki od identiteta pa to onda eksploatira politika te neke druge institucije – kazala je to stručnjakinja za politizaciju religije i povijesti Jasna Jozelić tijekom današnjeg trećeg, završnog dana velikog međunarodnog kongresa pod nazivom “Imaju li religije značenje za Europu”, u organizaciji Hrvatske dominikanske provincije.
Jozelić, koja inače živi i radi u Oslu, u nastavku svog izlaganja naslovljenog “Religijske dimenzije etničkih identiteta, trenutačni pregovori o nacionalnosti i politički inženjering” ustvrdila je da je nacionalizam konstrukcija koja stvara granice među ljudima, a da je 90-ih godina na ovim prostorima, pa tako i u BiH, pitanje državljanstva i nacionalnosti postalo jako važno, što je dovelo do pokušaja triju naroda u BiH da reorganiziraju državu i rekonstruiraju povijest Bosne.
Etničke podjele
– Temeljna uloga religije u tom kontekstu nudi još jednu vrstu identiteta, a politički identiteti postaju političke ideologije. U BiH stanje osnaženih razlika podržavaju političke institucije, koje pak osnažuju etničke podjele koje su i bile podloga nedavnog ratnog konflikta. A nacionalizam od ljudi radi robu za politiku – izrekla je Jozelić te dodala da religija snažno utječe na stvaranje identiteta, a zapravo je važno da religija ponudi etičke smjernice za svoje vjernike. U BiH, nastavila je, postoje tri različite priče zbog tri naroda i tri vjere, a vjerska se karakterizacija, istaknula je, često koristila kao etničko obilježje.
– Vjeru su etnički i nacionalistički poduzetnici spretno koristili u povijesti. Ljubav unutar grupe često se pretvara u mržnju prema onima izvan grupe, ali se i ljubavlju unutar grupe može manipulirati – rekla je Jozelić, spomenuvši i to da javni prostor koji je obilježen nacionalnim simbolima – zastavom, himnom i grbom – nije prirodni, već politički konstrukt vezan uz državu.
Demonizacija drugih
Na kraju je, uz primjedbu da se u BiH sustavno demoniziraju drugi umjesto da se ljude potiče na zajedništvo, poručila da je upravo različitost u BiH ono što je tamošnjim narodima zajedničko obilježje. Njezina kolegica iz Osla i suautorica dviju knjiga “Politizacija religije, moć države, nacije i vjere” te “Politizacija religije, moć simbolizma” Gorana Ognjenović, govoreći na temu “Odnos religiozno – sekularno: Status questionis u jugoistočnoj Europi”, ustvrdila je kako neoliberalizam i religija danas operiraju po istom modelu.
– I neoliberalizam i politizacija religije totalitarni su sustavi koji ne toleriraju ništa što se ne može uklopiti u njihove premise – naglasila je Ognjenović.
>> Veliki međureligijski skup u Zagrebu
>> Imati europsku dušu ne znači tražiti samo kršćanske korijene
Bljezgaranje....odi u bosnu pa bljezgaraj....lako ti je iz osla srat