– Grad mora pronaći sredstva da se dug Hrvatskog radio Karlovca Dragutinu Pribaniću riješi – smatra politologinja i nezavisna političarka Jasna Plevnik.
Više od dva milijuna kuna
Situacija u kojoj se pred stečajem našla lokalna postaja otvorila je i pitanje gradskih medija uopće. Mnogi smatraju da je najveći problem radija, ali i Karlovačkog tjednika taj što ne djeluju profesionalno nego pod paskom politike. I gradonačelnik Jelić nedavno je poručio novinarima Tjednika da trebaju pisati reportaže, ali da u Karlovcu za to postoji samo “jedan i pol” novinar.
Međutim, novinari samo rade svoj posao u mediju koji preživljava isključivo od dotacija iz gradskog proračuna. Provjerili smo i kakva je situacija u drugim sredinama. U Varaždinskoj i Međimurskoj županiji, primjerice, ne postoje mediji u većinskom vlasništvu jedinica lokalne uprave i samouprave. Iz proračuna dobivaju samo naknadu za prijenose sjednica gradskih vijeća i županijskih skupština. Isto je s Radio Ogulinom. Od Grada, svog vlasnika, dobiva 10.000 kuna mjesečno za praćenje sjednica Vijeća i objavu obavijesti.
– Sva je zarada od reklama i želja slušatelja. Pazimo na svaku kunu i nastojimo sa što manje radnika proizvesti čim bolji program – kaže direktorica Radio Ogulina Dubravka Vuković. S druge strane, iz gradskog proračuna lani je Karlovačkom tjedniku isplaćeno 1,180.000, a Radio Karlovcu 840.000 kuna.
Urednicima slobodne ruke
Plevnik se protivi privatizaciji gradskih medija.
– Ne može sve imati tržišnu vrijednost. Gradu treba medij putem kojeg može komunicirati s građanima. Najveći su problem direktori kao spona s politikom. Urednik mora imati jednak utjecaj na sadržaj i odabir suradnika kao i oni – smatra Jasna Plevnik.
Nek se glavni urednik Karlovačkog tjednika uhvati posla,počne pisati,umjesto što spletkari protiv gradonačelnika Jelića a u korist Daliborke Ranđelović