U POVODU

Javna televizija, pa i prepucavanja

15.05.2006.
u 18:15
Pogledaj originalni članak

Na svadbenim svečanostima, gdje čeljad nije (baš toliko) bijesna, kad svećenik upita ima li tko što protiv te, ako ima, da to i kaže ili šuti zauvijek, ne očekujete zapravo da netko doista i izrekne ono što ga muči. No, tamo gdje puno toga ne štima uvijek možete očekivati da će neki nezadovoljni pojedinac, izazvan (lažnim) sjajem glazure ispod koje je torta sumnjve kvalitete, dignuti dva prsta i kazati: "Evo, imam ja nešto primijetiti...!" Upravo to se događa ovih dana, kada se obilježava velika godišnjica HRT-a, a vjerojatno će se i nastaviti, s istim ili drugim sudionicima i u povodu drugih obljetnica. Najprije je Goran Milić, činom koji su mnogi protumačili kao početak njegove kampanje za glavnoga ravnatelja HRT-a, izrazio svoje negodovanje te objavio plaće nekih svojih kolega. Potom je, ponukana time, Hloverka Novak-Srzić javno zatražila veću plaću, a nakon svega je Denis Latin javno optužio Mariju Nemčić da sa svojom sektom od 40-ak ljudi iz sjene drma televizijom i pokušava ugroziti Mirka Galića, a članove Vijeća da su korumpirani...

Nisu ti ekscesi sračunati na svjesno kvarenje slavlja HRT-a, prije će biti da je ono samo iziritiralo neke da kažu kako stanje unutar kuće nije ni izdaleka tako blistavo kao što se ovih dana želi prikazati, odnosno da se, kao i uvijek, vode borbe za pozicije i moć. Zato smo u specijalnom Ekranu u povodu 50. godišnjice HTV-a već zaključili da HTV još dugo neće imati pravu konkurenciju u programu, ali ni po umnožavanju svojih lica i naličja. U privatnim je tvrtkama, pa i ostalim televizijskim (Nova TV ili RTL), ovakve medijske istupe pojedinaca u kojima optužuju svoje šefove, otkrivaju plaće drugih zaposlenika ili se međusobno prepucavaju jednostavno nemoguće i zamisliti. I HRT ima kodekse koji propisuju što se smije iznositi u javnost, a što ne, ali zbog kompleksnosti javnih ustanova, a osobito kad se uzme u obzir ova količina taštine te različite interesno-političke skupine, koje katkad podupiru takve istupe, na njima se nikad nije moglo inzistirati i provoditi ih do kraja.

Zato je posljednjih godina nekima postao stil komunicirati sa šefovima isključivo preko novina. Novine sve češće postaju sredstvo razmjene informacija ili vršenja pritisaka, obično tako što nezadovoljnici plasiraju vijest o tome da prelaze konkurentskoj TV iako u većini slučajeva iza toga ne stoji ništa.

Denis Latin, nesumnjivo, jedan je od velikana HTV-a, ali njegov je ego očito počeo mrviti osjećaj za komunikaciju ako su njegovi posljednji kontroverzni istupi sračunati samo na to da postigne bolje uvjete za sebe i svoju emisiju. Ako je pak istina da odlazi u diplomaciju, tada bi moglo biti da svjesno počinje svoj posljednji veliki obračun s ustanovom koja mu je dala ime i emisiju, i to s njegovim imenom.

Pogledajte na vecernji.hr