Medicinske sestre, liječnici, socijalni radnici, učitelji, kulturnjaci... Javne službe spremaju se za štrajk! Nezadovoljni Vladinom ponudom u pregovorima o temeljnom kolektivnom ugovoru (TKU) za javne službe, na zajedničke se sindikalne akcije spremaju hrvatski strukovni sindikat medicinskih sestara - tehničara, Samostalni sindikat zdravstva i socijalne skrbi, Sindikat zaposlenika u djelatnosti socijalne skrbi Hrvatske, Nezavisni sindikat zaposlenih u hrvatskom zdravstvenom osiguranju, Hrvatski sindikat djelatnika u kulturi i Hrvatski liječnički sindikat. Sindikat hrvatskih učitelja jedini mora formalno provesti izjašnjavanje svojih članova o spremnosti na štrajk, pa će dvodnevno izjašnjavanje provesti od ponedjeljka 2. prosinca.
- Mi ostali imamo gotovo odluku za zajedničke sindikalne akcije i ne trebamo provoditi izjašnjavanje - kaže nam Jadranka Dimić, šefica Sindikata zaposlenika u djelatnosti socijalne skrbi Hrvatske. Razlog sindikalnog nezadovoljstva je ponuda Vlade RH o rastu osnovice za izračun plaća od 2% počevši od 1. travnja 2025. godine te odbijanje drugih zahtjeva sindikata javnih službi u pogledu materijalnih prava. Sindikati javnih službi traže rast osnovice od 10% i to do 1. siječnja sljedeće godine te kao novo pravo 70 eura za topli obrok, što nije prihvaćeno. Traže povećanje dodatka za rad noću s 40% na 55% a Vlada nudi povećanje noćnog rada na 45%.
Ne možemo pristati da je noćni rad jedne medicinske sestre manje plaćen od rada nedjeljom. Organizam ne zna je li nedjelja ili ponedjeljak, ali itekako osjeća razliku između noćnog i dnevnog rada - kaže Anica Prašnjak, predsjednica Strukovnog sindikata medicinskih sestara - tehničara. Za odlazak u mirovinu sindikati traže otpremninu u visini tri osnovice za izračun plaća, umjesto sadašnje dvije. Vlada nudi dvije i pol osnovice, a prihvaća i sindikalne zahtjeve za povećanjem rasta osnovice za jubilarnu nagradu s 240 na 300 eura.
>>FOTO Štrajk zdravstvenih radnika diljem Hrvatske>>
Mogu oni traziti koliko god zele, ali ce inflacija sve to pojesti. Vec sada Hrvatska ima ogroman problem inflacije, a sve je to rezultat populizma. Primanja nisu rasla zbog produktivnosti, vec zbog novca koji se slijeva sa svih strana, a to nece trajati vjecno.