Hrvatska udruga javnih ovršitelja do kraja tjedna na Europskom sudu pravde tužit će Europsku komisiju jer je Ministarstvu pravosuđa dopustila ukidanje javnih ovršitelja, a Europsku uniju tužit će za naknadu štete koja je nastala za 68 ovršitelja. Od Europskog suda pravde tražit će da utvrde ništavnost izvješća o monitoringu u kojemu su odobrili sustav ovrha bez javnih ovršitelja, a istodobno će na Ustavnom sudu tražiti ocjenu ustavnosti spomenutog zakona.
Neučinkovita Fina
Kako objašnjava predsjednik udruge Vedran Vidmar, EK je ozbiljno pogriješio jer je prekršio međunarodni ugovor o pristupanju Hrvatske u EU, a u kojemu stoji da će Hrvatska “osigurati provedbu Strategije reforme pravosuđa”, a koja pak propisuje napuštanje sudske ovrhe i uvođenje javnih ovršitelja da sustav postane efikasniji.
– U posljednjem izvješću o monitoringu piše da se broj ovršnih predmeta povećao za pet posto, što znači da će ih do kraja godine biti deset posto više – kaže Vidmar, koji argumentira da je novim Ovršnim zakonom nemoguće sustav učiniti efikasnijim te će sudovi i dalje biti zatrpani jer će provedba preko FINA-e, koja i sada postoji, biti neefikasna. U 2011. godini od 1,165 milijuna ovrha preko FINA-e naplaćeno ih je 414.400, što je 35,6 posto. Ostalih 750.600 te još 67.700 ovrha na nekretninama i pokretninama završilo je na sudovima.
– To znači da se 66 posto, od ukupnog broja ovrha u zemlji, rješava na sudovima. Da ih se ubrza, u novom su zakonu uvedene dvije mjere koje su izuzetno štetne za dužnike. Prvo, pokretnine će se prodavati na samo jednoj dražbi i to upola cijene, a vjerovnik će morati imati odvjetnika kojega mora platiti da bude na svim zapljenama dužnikove imovine, što će povećati troškove ovrhe – kazao je Vidmar.
Bez kuće zbog 1000 kn
Javni bi ovršitelj, objašnjava dalje, samo s ovršnom ispravom, primjerice obračunskim listom za neisplaćenu plaću radnika, nabavio podatke o imovini poslodavca, onda bi posredovao između poslodavca i radnika da se dug naplati bez ovrhe, a ako to ne bi uspjelo, proveo bi ovrhu na dijelu imovine dužnika u protuvrijednosti duga čime bi se, naglašava Vidmar, izbjegle dosadašnje zloporabe da se zbog duga od 1000 kuna ovrši kuća ili stan.
– Na provedbi novih ovrha koje bi provodili ovršitelji uštedjelo bi se 98,66 milijuna kuna, čime bi ministar mogao pokriti manjak novaca u smanjenom mu proračunu. Ne bi bilo potrebe za uštedama na sudovima i sudskim troškovima – poručuje Vidmar.
Javni ovršitelji tuže EK jer je Hrvatskoj dao da ih ukine
Zbog ovog je pisma srbijanska veleposlanica napustila domjenak SNV-a: 'Ja to jednostavno ne podržavam'
Tradicionani domjenak Srpskog narodnog vijeća za prvoslavni Badnjak prvo je političko okupljanje u novoj godini
Žene su 'niža vrsta', židovi i kršćani su 'krivovjernici', dužnost je 'braniti Alaha'
Od kada su, prije samo mjesec dana, džihadisti u Siriji došli na vlast svrgavanjem diktatora Al-Assada, bičevanja i pogubljenja vraćena su na javna mjesta
Nekada je bila najbolja na svijetu i ponos Jugoslavije. Danas radi u psihijatrijskoj ustanovi
Niz sjajnih rezultata okrunila je 1989. godine kada je uz broncu u veleslalomu postala svjetska prvakinja u slalomu. Stručnjaci su je prozvali najvećim talentom svih vremena, a u prvih pet sezona osvojila je šest medalja. U Svjetskom kupu upisala je sedam pobjeda uz 22 plasmana na postolje.
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
Dobro kaj novinari nebi trebali biti pismeni ?!! Ovaj piše o EK u muškom rodu, a radi se o Europskoj Komisiji. Komisija je ženski rod. Dakle nije EK dao, nego je EK dala ...