Posljednjih dana vode se burne rasprave o izmjenama Zakona o pravima i obvezama saborskih zastupnika kojima je Most želio ukinuti mogućnost da saborski zastupnici nakon mandata prvih šest mjeseci imaju pravo na punu plaću, a drugih šest mjeseci na pola plaće. I dok stranke prebacuju odgovornost za tko je kriv za to što taj famozni "šest plus šest" još nije ukinut, iako se realno za to može kriviti samo vladajuće koji jedini imaju utjecaja na to kada koji zakon staviti na dnevni red i raspraviti, zanimljivo je pogledati popis imena 48 zastupnika iz ovog i prošlog saziva koji su aktivirali ovu mogućnost. Korištenje "šest plus šest" nije nezakonito i razumljiva je bila ideja predlagača ove mogućnosti, budući da i zastupnici nakon mandata trebaju nešto jesti i plaćati račune dok ne pronađu novi posao.
No, u nekim slučajevima legitimno je postaviti pitanje je li moralno aktivirati ovo pravo, primjerice kod mlade SDP-ovke Biljane Gaće koja je formalno u Saboru provela manje od mjesec dana kao zamjena bivšeg ministra branitelja Predraga Matića, a realno ni nekoliko radnih dana. Njezino opravdanje moglo bi biti da je nezaposlena, pa, hajde, barem će joj država dobro pomagati idućih godinu dana. Pitanje moralnosti otvara se i u slučaju HDZ-ova Davora Miličevića koji je aktivirao ovo pravo, iako zapravo ima posao budući da je gradonačelnik Županje. Opravdanje mu može biti ili da je veća plaća saborskog zastupnika nego gradonačelnika ili ono malo bolje, da nije želio opteretiti budžet svoje Županje, što se i može razumjeti ako se zna kako je riječ o siromašnijoj općini.
Kerum i dalje živi na visokoj nozi
No u jednom slučaju zaista je nemoguće naći opravdanje za aktiviranje prava "šest plus šest", a riječ je o poznatom poduzetniku te bivšem splitskom gradonačelniku Željku Kerumu. Čovjeku koji se u četiri godine jedva pet puta pojavio na svom radnom mjestu u Saboru te koji se na tim turističkim izletima u Saboru nikada nije javio za riječ, zaista se teško može oprostiti što će idućih godinu dana živjeti na račun države. Dovoljno je opterećenje za državu bilo da je za taj nerad uzimao plaću dok je mandat trajao, no još godinu dana kasnije...
Pogotovo imajući na umu da je prema svojoj imovinskoj kartici na početku mandata bio najbogatiji zastupnik u Saboru s čak 52,910.560 kuna ušteđevine. Budući da na kraju mandata novu imovinsku karticu nije predao, a trebao je, ne možemo reći koliko je tog novca, ako je vjerovati medijskim napisima, izgubio tijekom godina. No, Kerum i dalje živi na visokoj nozi, novinare dočekuje u skupim apartmanima, priča im o svom hotelu koji je izgradio dok nije nalazio vremena da dođe na posao u Sabor, o svojim budućim biznis planovima..., ali nema problem da iskorištava državu. Dapače, novinaru koji ga za to upita odgovara da je to pravo aktivirao "iz dišpeta" te se hvali kako upravo kuha bakalar za svojih 60 zaposlenika u svojem hotelu u Rogoznici.
S razlogom tu nismo prozvali i njegovu sestru Nevenku Bačić koja je u Sabor ipak redovito dolazila, sudjelovala u raspravama pa time i zaslužila da aktivira "šest plus šest". Zato to pravo koje prije svega služi da bivši zastupnici osiguraju neku egzistenciju dok ne nađu posao treba urediti, postaviti neke kriterije, kako se ne bi ponovio slučaj Kerum gdje čovjek koji nije zaslužio mjesečnu plaću uz sve svoje bogatstvo i nakon mandata godinu dana živi na račun osiromašene države.
>>Orešković 'težak' 21,9 milijuna kuna: Sva imovina, osim štednje i sata, glasi mu na suprugu
Da je to moralno - nije. Da je tamo sjedio itko moralan - nije. Članak je trebalo posvetiti svima njima, jer Kerum je čak tamo bio manje zlo.